Задочен спор, свързан с увеличаването на минималната работна заплата (МРЗ) от 2015 г., си организираха днес от Българската стопанска камара (БСК) и КНСБ.
Още: Природата – инвестиция, която ЕС не може да пропусне
Още: Гръцки данни за енергийните потоци: България, Гърция и Румъния са в неравностойно положение
Замразяване на възрастта за пенсиониране за всички категории на труд през 2015 година, увеличаване на минималната работна заплата на 400 лева и регламент за договаряне на заплатите по предприятия. Това са сред предложенията на КНСБ към новото правителство, стана ясно по-рано днес.
Синдикатът настоява за незабавно стартиране на съвместната работа по пенсионната реформа, с основна цел стабилизиране на системата и подобряване на адекватността на пенсиите и обезщетенията през плавно вдигане на осигурителните вноски. От друга страна, повишаването на доходите е наложително, за да се преодолее продължаващата вече 15 месеца тенденция на дефлация у нас, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
От КНСБ настояват също за въвеждане на необлагаем минимум, съчетан с прогресивно подоходно облагане и предупреждават за протестна готовност, ако не бъдат запазени сегашните условия за пенсиониране през следващата година. Това става ясно от информацията на Дарик радио.
Още: САЩ са готови да финансират проекти за ядрена енергия в Турция
Още: По-ниски добиви и качество на пшеницата: Ще поскъпне ли хлябът?
„Тя води след себе си намаляване на цените, на производствените цени при това, което означава неминуемо съкращаване и намаляване на производствата, което означава и разходи да бъдат ограничавани предприятията. Следователно и най-вероятно и ограничаване на работни места и съкращения, както и нова дефлационна спирала, която ни кара към дъното", заяви Димитров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Повишението на минималната работна заплата от 340 на 400 лева от 1 януари 2014 година е крайно непродуктивно. То ще доведе до обезлюдяване на определени региони, обезкървяването им и закриване на много малки и средни фирми.Това заяви изпълнителният председател на БСК Божидар Данев във връзка с искането на КНСБ за увеличаване на минималната работна заплата на 400 лева от 1 януари 2015 година, предаде БГНЕС.
Той обясни, че увеличаването на МРЗ, особено в страна с валутен борд, е твърде деликатен инструмент. Експертът припомни, че от 2011 до 2014 година средната работна заплата у нас е нараснала със 17%, а с 26% е нараснала минималната. "Сега се предлага увеличение с 50% спрямо 2011 година на минималната работна заплата, едва ли може да се очаква такъв ръст на средата", каза той.
Данев обяви, че голям проблем при говоренето за увеличение на МРЗ е това, че не се отчитат регионалните различия. "Ако средната работна заплата в София е 1070 лева, то във Видин тя е 564 лева. Въвеждайки МРЗ от 400 лева обричаме на фалит малкия и среден бизнес в регионите, в които средната работна заплата е по-ниска и засилваме драстично мобилността на човешкия ресурс към големите градове", каза той. По думите му, подобно увеличение означава продължаваме на обезлюдяването, обезкървяване на регионите и закриване на малкия и среден бизнес в страната.
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата
"Подобни мерки са крайно непродуктивни за една икономика, която претендира да бъде част от европейското пространство", категоричен бе председателят на БСК във връзка с настояванията на КНСБ и изказванията на вицепремиера Ивайло Калфин за рязко увеличаване на минималната работна заплата. Подобни мерки са деструктивни за балансирано развитие на българската икономика, добави той.