"ТЕЦ Марица изток 2" започва доставка на въглища от мина "Света Елизабет" в Пернишкия въглищен басейн, чийто концесионер е белгийската фирма "Рекоул"АД, съобщиха от централата.
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
В "ТЕЦ Марица изток 2" се е състояло успешно експериментално изгаряне на кафяви въглища, добивани в Пернишкия регион. По този начин се осигурява допълнителна суровина за производство на електроенергия, след преустановяване на доставките от "Мини Марица-изток".
В рамките на 4 часа в енергиен котел 12 на рехабилитирания блок 8 са били изгорени 200 000 кг. въглища.
Проследяването на технологичния процес показа оптимално изгаряне на природния ресурс.
Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата
Още: Цените на храните отново тръгнаха нагоре
Пробите са установили, че показателите на този вид въглища отговарят на горивните уредби на котлите в централата и са добра алтернатива на досега използваните. Мощността на енергоблок 8 е останала непроменена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Голям и грозен законопроект": България и още 13 държави скочиха на Фон дер Лайен