ТЕЦ-ът на Доган не спира да печели много добри пари

3599
ТЕЦ-ът на Доган не спира да печели много добри пари
Снимка: БГНЕС

"Хранилката" от Българския енергиен холдинг (БЕХ) за ТЕЦ-а на Ахмед Доган не е приключила. Това твърди в свой Фейсбук пост Стела Николова, депутат от "Демократична България", която дава справка след официално зададен въпрос относно предприятието.

Според Николова обобщава така: "... през 2020 г. и през 2021 г. до 31.07 цъфнаха едни над 10 милиона за тази година, в която вече няма студен резерв. До края на годината ще доближи сумата от миналата година от 19 милиона. И аз да съм на Доган няма да искам да има правителство и парламент!"

Пристанище "Варна" - числата подсказват какво печели Ахмед Доган

Наем на площи за работа на заведения и атракциони - все повече това е приоритет за държавното пристанище във Варна. Това сочат годишнит...

В свой материал и с коментар в. "Сега" казва, че "кабинетът "Борисов" е баламосвал всички с уверения, че ТЕЦ "Варна" занапред няма да получава милиони за т. нар "студен резерв". Всъщност парите са продължили да текат към предприятието. Нещо повече, и в момента, при служебното правителство, тецът на Доган се радва на отлични приходи от услуги за балансиране на електроенергийна система. На практика заради либерализацията на енергийния пазар понятието "студен резерв" изчезна, но то бе заменено от нови, по-европейски термин и определени централи все така получават солидни плащания, за да реагират с пускане или спиране на мощности, за да няма недостиг или претоварване на мрежата".

Миналата година ТЕЦ "Варна" е получила 20.8 млн. лв. за студен резерв (т.е. да поддържа неработещи мощности в готовност да ги включи в елмрежата, ако възникне дефицит) и за други услуги по балансиране на електроенергийната система. Само от началото на 2021 г. до края на юли централата на Доган е взела 12.430 млн. лв. за "балансираща енергия", за "резерв първично регулиране" и за "резерв вторично регулиране", като първичното и вторичното регулиране биват "автоматично" и "ръчно". Усложняването на терминологията се дължи на либерализацията на пазара на ток миналото лято и е свързано с различните видове сделки, които се осъществяват на електроенергийната борса и извън нея.

През 2020 г. ТЕЦ Варна е получавала плащания за "студен резерв" от 1 януари до 31 юли по договор след проведена тръжна процедура, а след това централата е работила само за свободния пазар, в т.ч. е предоставяла допълнителни услуги и балансираща енергия, обяснява служебният енергиен министър Андрей Живков в отговора си до депутатите. И посочва, че през цялата 2020 година ТЕЦ-ът е произвел 170.7 хиляди МВтч електроенергия, а само за първите седем месеца на 2021 г - 469 хиляди МВтч. Интересно какви са данните за август, когато имаше най-големи брожения от работодателите за високата цена на индустриалния ток.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Смениха ръководството на "Булгаргаз"

ОББ: Услугите – главен мотор на икономиката

Основателят на Telegram: Натискът на Кремъл ме принуди да напусна Русия

На комисия: Отложиха либерализацията на електроенергийния пазар за домакинствата

Почти два милиона туристи са били в България през зимния сезон

Байдън иска да утрои митата за стомана и алуминий от Китай

Фалитите в България: Данните за първото тримесечие на 2024 година

AES България отново получи престижната награда за безопасност на British Safety Council

Инфлацията в ЕС и еврозоната продължава да се забавя. Какви нива достига?

Енергийният министър обсъди с ОМВ добива на нефт и газ в Черно море

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика