Шофьорите често се питат кой метод за забавяне износва повече спирачните накладки на автомобила:
- ако държат спирачките натиснати за (относително) дълъг, непрекъснат интервал от време, но не много силно. Това постепенно ще забави колата сравнително плавно;
- или ако натиснат спирачките по-силно и след това ги отпуснат за момент и сетне повтарят, като забавят колата на кратки „скокове“; което е равносилно, ако ги натискат „по-често“.
Предимството на първия метод е, че не се прилага толкова голяма сила на триене върху накладките, но също така периодичното спиране позволява на накладките/ротора да се охладят повече, намалявайки износването им. Някои смятат, че нагряването на накладките (освен, ако не е било наистина, наистина непоносимо горещо) би имало голямо значение, тъй като те са проектирани да не се износват при (разумно) високи температури и не допускат, че забавянето на освобождаването на спирачката с някакви секунди би позволило да се получи голямо охлаждане. Мнозина интуитивно разсъждават по този начин.
Още: Какво означава, ако педалът на спирачката е твърд сутрин?
За максимална спирачна сила е необходимо да спирате възможно най-силно и напълно, без да блокирате колелата или да допускате неконтролирано подхлъзване. Спирачната сила винаги зависи от сцеплението на гумите с пътя, а не само от триенето на спирачните накладки върху дисковете. Повечето съвременни леки автомобили имат антиблокиращи спирачки, което означава, че за максимална аварийно спиране обикновено трябва да натиснете педала на спирачката възможно най-силно и да оставите автоматизираните системи да „пулсират“ спирачките, за да контролират забавянето. Ако нямате антиблокиращи спирачки, може да се наложи ръчно да „обезвъздушите“ спирачките за аварийно спиране или при мокри условия, за да избегнете блокиране на колелата и неконтролирано подхлъзване. Това се превръща в по-сложен проблем.
За обща икономия на гориво и живот на автомобила при ежедневно шофиране, най-добрият подход обикновено е да шофирате колата по начин, който минимизира използването на спирачките: например, оставяйки достатъчно място пред себе си, спирайки максимално, забавяйки, като вдигате крака си от газта рано, вместо да натискате рязко спирачките и т. н.
Вследствие на гореизложеното, в строго инженерен смисъл няма голямо значение дали постигате същото забавяне с продължително, непрекъснато натискане или с периодично пулсиране - и двата варианта включват еднакво количество триене, за да се постигне една и съща спирачна сила.
„Обезвъздушаването“ на спирачките за контрол на разсейването на топлината би изисквало повече умения, отколкото имат повечето шофьори (стратегията би била да се удрят само „студените“ зони на ротора при всяко завъртане). Това се квалифицира като свръхинженеринг, освен ако колата ви няма антиблокировъчна система на спирачките или съществува нещо особено в условията на шофиране.
Още: Какво да правите, ако спирачките откажат по време на движение?
Шофирането в трудни/непредсказуеми условия като сняг/кал/локви и т. н. понякога може да изпита границите на антиблокировъчната система. В такива условия може да е полезно често да се обезвъздушават спирачките, за да се подсушат и тестват.
Горното трябва да се използва с повишено внимание: на заледени или мокри пътища, където може да възникне частично подхлъзване/аквапланинг, е по-добре да превключите на по-ниска предавка и да дръпнете крака си извън педалите, за да позволите на колелата да възвърнат сцеплението си в посока, в която не се борят с инерцията на автомобила.
Спирачките винаги ще превъзхождат двигателя и повечето съвременни автоматични трансмисии са достатъчно интелигентни, за да вземат предвид спирането. Всъщност, автоматичните скоростни кутии обикновено са по-добри дори от много опитни шофьори, когато става въпрос за повечето аварийни ситуации.
Умелото шофиране на спортни автомобили с ръчна предавка е свързано с неща като контрол на подхлъзването и максимално ускорение. Автоматичните скоростни кутии са по-добри в спирането на подхлъзването и възстановяването на сцеплението.
Още: Как да спирате правилно, за да не счупите колата си