Целта на активирането на мигача е да могат останалите участници в движението да разберат намерението ви предварително, а не за да отбележите пред себе си, че правите маневра.. Въпреки това, много шофьори в все още правят тази грешка - включва мигача в момента, когато вече започват маневрата. Това е късно и безполезно, отбелязват от КАТ.
Новите правила за шофиране: Какво ще се промени за всички шофьори в ЕС и кога?
Според правилника за движение водачът е длъжен да подаде сигнал предварително с мигачи преди началото на маневрата и да го изключи веднага след приключване. Това се отнася за всички действия - завои, обратни завои, смяна на лентата, отбиване на отстрани на пътя и др.
Важно е обаче да се помни още нещо - мигането на мигача трябва да започне поне 3 секунди преди началото на действието. В идеалния случай, ако има време да мигне 2-3 пъти, преди да смени лентата. Тогава шофьорите зад и в съседната лента ще разберат намеренията ви и дори могат да ви пуснат да минете.
Още: Кой са най-опасните грешки, които шофьорите правят по черни пътища
Включването на мигача обаче не ви дава предимство. Той е един вид молба, а не искане да бъдете пуснати, което останалите на пътя ще уважат.
Кога нямате нужда от мигач
Има и другата крайност - мигач без смисъл. Например при заобикаляне на яма в лентата на. Това може да обърка другите шофьори, особено при натоварен трафик. Мигач е необходим, само когато пресичате маркировката или заемате част от друга лента.
Ако лентите не са маркирани, но ширината на пътя ви позволява да шофирате в две ленти, спазвайте същите правила - мигач е задължителен при смяна на лентата.
Още: Правилната стойка в колата намалява риска от инциденти
Мигачи при изпреварване – помощ между шофьорите
На магистралата или извънградския път шофьорите на камиони често дават сигнали на тези, които шофират отзад - десният мигач е "изпреварете, пътят е чист", левият мигач е "не се пробвайте, опасно е". Това е мълчалива комуникация, но наистина помага. Основното нещо е да можете да го направите правилно.