Експертните проучвания показват, че обикновено 8 от 10 автомобила с пробег повече от 100 хиляди километра и възраст над 5 години започват да ръждясват. Проблемът не е само естетически – защото дори малки корозирали петънца ръжда може да крият сериозни повреди по метала. Ако планирате да използвате колата си дълго време, трябва да знаете как да я третирате срещу корозия.
Къде да търсим следи?
Диагностиката на каросерията и лаковото покритие се извършва на два етапа.
Още: Какви са основните разлики между зимни и летни гуми?
Първият е да измиете старателно колата с пяна и да я огледате за повреди. Петната и ивиците от ръжда са знак, че вече сте закъснели. Ето защо е важно да се внимава за дълбоки остъргвания, драскотини и пукнатини по боята. Рискови зони са праговете, долните ръбове на вратите, предната част на капака, покривът близо до предното стъкло, както и местата, където броните се свързват с калниците.
Вторият етап е проверка на асансьор или естакада. Измийте всички замърсявания от долната част на автомобила и я огледайте от предната до задната броня. Обърнете специално внимание на заваръчните шевове, металните валцувани зони и други съединения. Препоръчително е вътрешните кухини да се изследват с ендоскоп, който се нарича още бороскоп. Устройството може да бъде купено или наето.
Понякога ръждата е скрита много дълбоко и е невъзможно да се открие при повърхностен оглед. В този случай за главен диагностичен инструмент използвайте носа си. Признак, че е време да се обработва ръждата в скритите кухини на колата ви, е застояла, гниеща миризма. Най-вероятно за пълна диагноза ще трябва да свалите седалките и тапицерията.
Борба срещу ръждата
Още: Защо производителите не правят автомобили от неръждаема стомана
Ако малко сте закъснели и корпусът е засегнат от ръжда, процедурата се усложнява.
Най-напред, трябва да спрете разпространението на ръждата. Измийте колата старателно с пяна. Ако повредата е засегнала скрити кухини, те трябва да се измият с вода под налягане, да се продухат със сгъстен въздух и да се изсушат. В сервизите се използват мощни топлинни пистолети, но в домашен гараж можете да се справите с компактен вентилаторен нагревател.
Малките петна от корозия, които собствениците на автомобили наричат „бръмбари“, може да бъдат третирани с преобразувател на ръжда. Той се нанася върху желаната зона за 30–60 минути, след което внимателно се отмива, като се стараете да не повредите боята около него.
Обширните повреди се почистват механично - с шлифовъчна машина или мултифункционален инструмент с осцилиращо задвижване. Вашата цел е да унищожите всички следи от химическата окислителна реакция и да стигнете до чистия метал.
Още: Каква е правилната стойка при шофиране?
Оголената част на каросерията се нуждае от защита. За обработка на почистените от ръжда автомобилни части най-често се използват консерванти. Образува се плака (филм) с антикорозионни свойства, която издържа до 3–5 години. Но по-надежден начин е сами да поцинковате корпуса. За това ще ви е необходим специален комплект. Петното се почиства и обезмаслява, след което върху него се прокарва електрод, свързан с автомобилния акумулатор. Така повредената зона се покрива с тънък слой устойчив на корозия цинк.
Долна част
Старателно измитият автомобил се подсушава, като се отстранява остатъчната вода от скритите кухини. Преди започване на работа следните части трябва да бъдат защитени:
- двигател и трансмисия;
Още: Как лесно можем да намалим разхода на гориво на дизела?
- подвижни компоненти на окачването;
- изпускателна система;
- маркучи и проводници.
Следите от ръжда се отстраняват химически или механично, след което дъното се покрива с антикорозионен фосфатиращ грунд. Той изсъхва до 24 часа, а сетне можете да преминете към следващата стъпка. Металът се покрива с дебел слой течна гума на базата на полимерно-битумна водна емулсия, която се нанася с четка или спрей. Тя се втвърдява в рамките на 2-4 дни, образувайки еластична „броня“. Тази обработка предпазва автомобила от надраскване и ръжда в продължение на няколко години.
---