Автомобилните гуми, както всеки материал, променят свойствата си в зависимост от въздействието на различни фактори, ключовият от които е температурата на въздуха. Защо не трябва да шофирате с едни и същи гуми през цялата година, кога да смените летните гуми със зимни и обратно? Въобще, каква е разликата между зимните и летните гуми?
Състав на каучуковата смес
Летните гуми са предназначени за употреба в топло време, така че с понижаването на температурата те започват да се втвърдяват и губят сцеплението си с асфалта. Към сместа на всесезонните и зимните модели се добавят силициев двуокис и полимери, благодарение на които протекторът остава еластичен при температури под нулата.
Още: Защо производителите не правят автомобили от неръждаема стомана
Мекота
Зимните гуми винаги са по-меки от летните, защото тяхната задача е да осигурят оптимално сцепление върху сняг и лед. Летният протектор е направен по-твърд, за да предпази от износване при контакт с асфалта.
Модел на протектора
В повечето летни модели дренажната система се състои от дълбоки надлъжни канали. Те отстраняват водата от контактната повърхност при шофиране в дъжд, което улеснява преминаването през водна площ - все едно колата се движи по релси. При зимните модели производителите се фокусират върху развита ламелна мрежа. Ламелите подобряват контакта с хлъзгави пътища.
Още: Колко оборота трябва да държи колата, за да я използваме най-дълго?
Дълбочина на протектора
Тук всичко зависи от модела, но за летните гуми тази цифра е по-ниска, отколкото за зимните гуми. Ако зимните гуми трябва да се сменят, когато дълбочината на протектора достигне 4 мм, то с летните може да се кара до 1,6 мм.
Важно е да се разбере, че използването на сезонни гуми не гарантира безопасност на пътя. Качеството на модела влияе върху динамиката, управляемостта и спирачния път. Гумите от среден и премиум клас демонстрират по-високо ниво на безопасност от бюджетните си, по-евтини аналози.
Недостатъци на шофирането със зимни гуми през лятото и обратно
Още: Каква е правилната стойка при шофиране?
В допълнение към риска от получаване на глоба, използването на зимни гуми през лятото е изпълнено със следните проблеми.
Преждевременно износване на протектора, тъй като меките зимни гуми не са предназначени за шофиране по твърд, горещ асфалт.
Повишен разход на гориво. Мекотата на протектора увеличава съпротивлението при търкаляне.
По-високо ниво на шум по време на шофиране. Това важи особено за моделите с шипове.
Още: Как лесно можем да намалим разхода на гориво на дизела?
Летните гуми не трябва да се използват през зимата, защото те просто не могат да се справят със сняг и лед.
Как да удължите живота на гумите си?
За да удължите живота на летните и зимните си гуми, спазвайте следните съвети.
Сменяйте гумите според сезона
Това важи особено за зимните модели.
Проверете налягането
Както пренапомпването, така и недонапомпването са вредни за гумите. В първия случай страда средата на протектора, във втория - страничните зони. Ако нивото на налягане е с 0,3 атмосфери под нормата, гумата ще издържи с 20% по-малко. Ето защо е необходимо да проверявате налягането ежемесечно. През зимата измерванията се правят не в отопляем гараж, а навън.
Сменяйте гумите
Препоръчително е да сменяте предните и задните гуми на всеки 10 хиляди километра. По този начин износването ще бъде по-равномерно.
Не превишавайте ограничението на скоростта
Забравете за агресивното шофиране. Всеки модел има индекс на скоростта. Например, гумите с маркировка L са предназначени за скорости до 120 км/ч, а с S – до 180 км/ч. Препоръчително е също така да се кара при нови гуми със скорост не повече от 80 км/ч. За летни модели така да се изминат отначало 100 км, за зимни модели - около 500. Гуми с шипове е добре да изминат първоначално поне 800 км (за да „улегнат“ шиповете).
Проверете за равномерно износване
Ако забележите неравномерно износване на протектора, трябва да проверите ъглите на регулиране на колелата и да ги балансирате.
---