Какво задължително включва подготовката за боядисване на кола?

02 юли 2025, 07:15 часа 662 прочитания

Измиване

Първият етап от подготовката на автомобил за боядисване е измиването. Необходимо е да се използва гъба със средна твърдост и да се нанесат специализирани препарати, които разтварят мазнините и премахват упоритите замърсявания.

Измийте старателно откритите участъци от каросерията, стиковете на отделните части, праговете, дъното и др. Отстраняват се от всички повърхности за боядисване замърсителите, мазнините и солените плаки, които отслабват прилепването към шпакловката и грунда.

Още: Истината за „икономичното“ каране – наистина ли пестите гориво?

Защита на детайлите

След като автомобилът е измит и добре изсушен, преминаваме към следващия етап. Трябва да защитим всички повърхности, върху които боята не бива да попадне. За целта покриваме тези зони с полиетиленово фолио и го фиксираме със строително тиксо. Подвижните елементи е по-добре да не ги залепваме, а да ги демонтираме - по този начин гарантирано няма да бъдат повредени по време на боядисването. След маскиране на повърхностите, почистваме дефектите - стружки, пукнатини или драскотини по боята. За целта използваме шкурка. При обработката на дефекта премахваме всички слабо прилепнали фрагменти и изглаждаме краищата на почистената зона.

Обезмасляване

Когато необходимите зони са почистени, е нужно да се обезмаслят повърхностите, които ще се боядисват. По принцип първичното обезмасляване се извършва по време на измиването, но за да се премахне напълно мазната плака, частите трябва да се третират със специални препарати.

Още: Може ли некачествен бензин да причини „грешка“ в двигателя

Първо обработете малка площ със салфетка, напоена с обезмаслител. Веднага след това избършете тази площ със суха, чиста салфетка, като отстраните разтворените вещества. Оптималният размер на площта за обработка е около 50 x 50 см, тъй като е трудно да се отстрани замърсяването от по-голяма повърхност, преди разтворителят да се изпари.

Шпакловка

Шпакловката се използва при подготовката на автомобила за боядисване с цел изравняване на повредени повърхности, запълване на драскотини или други дефекти. Когато повърхността ще се изравнява с шпакловане, тя се почиства до метал, като първо се използва едрозърнеста шкурка, а след това абразив с по-малък размер на зърната. Преди започване на работа шпакловката се смесва с втвърдител (оптималното съотношение на втвърдителя е максимум 3% от общата маса). Материалът се нанася само върху метал или епоксиден грунд.

Шлифоване

Още: Какво да правим при блокирала ръчна спирачка?

Следващият важен етап от подготовката за възстановяване на боята е шлифоването. По принцип то е подобно на почистването, но се извършва малко по-различно, като се използват по-деликатни абразиви.

Шлифоването решава няколко проблема:

- премахване на остатъците от старото покритие;

- максимално изравняване на повърхността чрез отстраняване на излишната втвърдена шпакловка;

Още: Знаете ли какво означава цветът на дима от ауспуха?

- осигуряване на адхезия (слепване) на основата с грунда/емайла - за целта при шлифоването всички повърхности се правят груби.

Шлифоването може да се извърши ръчно (за локално боядисване) или с помощта на шлайфмашини. Самата обработка може да е мокра или суха. Сухото шлифоване е за предпочитане, за да се осигури максимално качество. Първо, мокрият метод не е приложим при обработка на полиестерни шпакловки, и второ, намалява се рискът от корозия.

Грундиране

Грундът частично компенсира недостатъците на предишните етапи на подготовка, тъй като е почти невъзможно да се почистят напълно всички части от прах, мръсотия и мазни плаки.

Още: Колко свещи има колата?

Според принципа на действие, грундовете се разделят на две категории:

- първични - увеличават адхезията между боята и основата, предпазват основата от корозия и образуват плака, непропусклива за кислород;

- пълнители - проникват в драскотините, образувани в резултат на абразивната обработка, запълват кухините, изравнявайки повърхността. Благодарение на обработката с грунд за запълване, боята лежи върху каросерията на автомобила много по-гладко.

Грундът се нанася на няколко слоя. Всеки слой изисква старателно изсъхване, след което повърхността се обработва с проявителна смес - тя ще покаже кои области изискват допълнително изравняване с шпакловка.

След окончателното изсъхване последният слой грунд се шлифова с финозърнест абразив – и може да се пристъпи към боядисването.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес