Шофьорските грешки при преминаване на „легнал полицай“

10067
Шофьорските грешки при преминаване на „легнал полицай“
Снимка: NJCar

Всеки шофьор избира за себе си свой собствен начин за шофиране на неравности, опитвайки се да сведе до минимум отрицателното им въздействие върху окачването. Експертите от изданието NJcar посочва четири основни грешки, които водачите правят, когато преминават през изкуствени неравности. Става дума за „легналите полицаи“, поставени на места, където е необходимо да се намали скоростта на движение.

Много шофьори са се сблъскали със ситуация, при която през зимата не се виждат (или изобщо няма) маркировки и знаци, предупреждаващи за изкуствени неравности по пътя. Естествено, забелязвайки ги в последния момент, шофьорите рязко натискат педала на спирачката и влизат в неравностите с блокирани колела. Проблемът е, че при силно спиране теглото на автомобила се измества напред, в резултат на което предното окачване на автомобила получава сериозен удар.

„Умна” дупка на пътя заменя „легналия полицай”

Шведската фирма Edeva разработи и предложи своя алтернатива на известните като „легнали полицаи” неравности по пътя, целящи...

Другата крайност е да караш през неравности с висока скорост. Някои шофьори смятат, че е по-добре да поддържат висока скорост от 60-80 км/ч при преминаване на подобно препятствие на пътя, тъй като, според тях, в този случай колата изпитва по-малко напрежение. Всъщност обаче е точно обратното. При високи скорости енергията на сблъсъка на колелата се увеличава многократно и се прехвърля върху основните елементи на окачването, които могат да се повредят.

Опасно е също преминаването на грапавините по диагонал. В този случай натоварването на окачването наистина е леко намалено. Но този метод има един съществен недостатък - риск от сблъсък с автомобил, движещ се в съседната лента, особено на хлъзгав път.

Неравностите са монтирани по цялата ширина на пътя, но бордюрът не винаги е ограничен. В тази ситуация шофьорите се опитват да ударят неравността само с едно колело. В този случай обаче върху окачването ще бъде приложено по-голямо натоварване само от едната страна (отколкото когато е ударено от две колела наведнъж), поради което неговите части могат да се повредят по-бързо.

Затова и експертите са категорични, че е най-добре изкуствените неравности да се срещат с предните колела едновременно и при ниска скорост.

Кои повреди по окачването водят до инциденти на пътя

Новите автомобили радват собствениците си с ясна траектория на шофиране и със стабилна реакция при завъртане на волана. С течение на вр...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АВТО:

Експерти посочиха 5 места в колата, където най-често се образува ръжда

Tesla обяви, че търпи огромни загуби

Защо не трябва да пръскате колата си с вода преди да нанесете пяна

Opel Grandland също стана електромобил

Силен скок: До края на годината един от всеки пет автомобила ще бъде електрически

Мoto Morini стъпи на българския пазар

Китайски автомобилен концерн ще произвежда хибриди в Италия

При кои автомобили е опасно резервоарът да се пълни догоре

Може ли да се смесват различни масла в двигателя?

Каква е причината толкова много стартъпи за електромобили да се провалят?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com