Три големи световни столици ще правят класация на най-замърсяващите коли

30 март 2017, 06:55 часа • 2295 | прочитания

Кметовете на Париж, Лондон и Сеул ще пуснат система за класификация на колите, основана на техните реални емисии на замърсяващи околната среда частици. Целта е да бъдат информирани автомобилистите и да се води по-ефикасна борба срещу замърсяването на въздуха.

Още: Как веднъж завинаги да се отървете от замъглените фарове евтино

Още: Жегата убива колата ви отвътре и отвън, без дори да забележите

Кметът на Париж Ан Идалго стартира инициативата заедно с кмета на Лондон Садик Хан и кмета на Сеул Пак Уон Сун.

Необходима е прозрачна система за оценка, за да може всеки гражданин да прави информиран избор, счита Ан Идалго, която припомни, че замърсяването на въздуха убива преждевременно 3 милиона души годишно по света, а в Париж – 2 500. Сегашното сертифициране на автомобилите за ЕС се прилага само за емисиите на въглероден двуокис чрез лабораторни тестове.

Проектът на тези столици е да се инсталират мобилни датчици по улиците, както и на различните марки автомобили. Събраните данни ще бъдат публикувани след това на интернет сайт. До края на годината е предвидено вече да има предоставени данни за Лондон и Париж.

Още: Какви са основните разлики между ремарке и полуремарке?

Още: Ако светне жълтата лампа за маслото - колко време може да се кара още?

Проучването ще се провежда от неправителствената организация ICCT (The International Council on Clean Transportation).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес