Хърватският филмов продуцент и оцелелият в Холокоста Бранко Лустиг, спечелил "Оскари" за "Списъкът на Шиндлер" и "Гладиатор", почина днес в Загреб на 87 години, съобщи държавната агенция ХИНА.
Още: Разкриха голяма мистерия от "Междузвездни войни": Защо Йода говори така? (ВИДЕО)
Още: След смъртта на папа Франциск: Бум на гледаемостта на филма "Конклав" (ВИДЕО)
Лустиг е роден в хърватско еврейско семейство в източния град Осиек през юни 1932 година. Той е държан като дете в прословутите лагери на смъртта в Аушвиц и Берген-Белзен с номер A3317, татуиран на ръката му, а повечето членове на семейството му загиват в нацистките лагери в Европа.
„Дълъг е пътят от Аушвиц до този ден“, каза той, получавайки „Оскар“ като продуцент за „Списъка на Шиндлер“ на Стивън Спилбърг през 1993 г. „Умиращите ме заклеха да разкажа - ако оцелея - как е било“.
Лустиг учи в актьорската академия в Загреб през 50-те години, преди да започне работа във филмите, първо като организатор, а по-късно като режисьор и продуцент. Той режисира и продуцира повече от 100 местни и чуждестранни филми, както и копродукции, включително спечелилият Оскар „Тенекиеният барабан“ през 1979 г. и „Изборът на Софи“ през 1982 г.
Още: Иван и Андрей създават игрален филм за Лили Иванова
Още: "Всичко си има край" - новият филм на Райко Гърлич, тръгва по кината
През 80-те години Лустиг се премества в Съединените щати, където през 1990 г. печели награда "Еми" за телевизионния мини сериал "Нарко-войни: Историята на Камарена".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Абсолютен парадокс: Гласуващите за "Оскар" не са били длъжни да гледат филмите
Още: Бойко Кръстанов на Великден: Бъдете по-смирени и прощавайте (ВИДЕО)
Освен за „Списъкът на Шиндлер“, той печели и „Оскар“ с колегите си продуценти Дейвид Францони и Дъглас Уик за „Гладиатор“ на Ридли Скот през 2000 г.
Лустиг се завърна в Хърватия преди десетилетие, като пое председателството на годишния Еврейски филмов фестивал в Загреб през 2008 г.
През май той бе обявен за почетен гражданин на хърватската столица заради „големия му принос в културата на демократичното общество, към филмовото изкуство и за приемствеността между различните“ народи.
Още: Новият филм "Междузвездни войни": заглавие, главен актьор и премиерна дата
Още: НФЦ като тотализатора: Грешки и неясноти в жребия за комисиите, даващи милиони за българско кино