Топящите се ледници и ледени шапки могат да провокират вълна от изригване на вулкани. Този тревожен извод са направили учени в Чили, чиито изследвания показват, че климатичната криза прави изригванията на вулкани много по-вероятни и взривоопасни и предупреждават за опасност за Антарктида. Това е първото проучване, което показва връзката между двете явления и открива неподозирана досега опасност за Земята.
Адска жега: Измериха невиждани температури в Испания
Механизмът
Загубата на лед намалява натиска върху подземните магматични огнища и повишава вероятността от изригвания. Този процес е бил наблюдаван в Исландия, на необикновен остров, разположен на границата на срединно-океанска тектонична плоча. Но изследването в Чили е едно от първите, които показва ръст на изригване на вулкани на континента в миналото след края последния ледников период.
Още: Жегата уби 2300 души само за няколко дни
Глобалното затопляне, предизвикано от изгарянето на изкопаеми горива в момента води до топене на ледниковите шапки и ледниците по целия свят. Според изследователите най-голям риск от възобновяване на изригвания на вулкани има в Западна Антарктида, където под дебелия лед са скрити най-малко 100 вулкана. Много вероятно е този лед да изчезне в близките десетилетия и столетия заради глобалното затопляне.
Изригването на вулканите може да охлади временно планетата, като изхвърлят в атмосферата частици, които отразяват слънчевата светилна. Но продължителните изригвания ще доведат до изхвърлянето на парникови газове в атмосферата, вкл. въглероден диоксид и метан. Това още повече би затоплило планетата и би създало порочен кръг, в който повишаването на температурата би разтопило леда, а това ще доведе до по-нататъшни изригвания и по-силно глобално затопляне.
По-силни изригвания
Още: Климатолог: Горещините не са нови, но вече се случват твърде често
Ръководителят на изследването Пабло Морено-Йегер из Университета Уисконсин-Медисън (САЩ) коментира, че след като е установено, че ледниците се топят заради климатичните промени, то резултатите показват, че тези вулкани ще изригват все по-често и по-силно.
Проучването е изследвало действащи и спящи вулкани високо в Андите. При детайлното изследване на един от вулканите е използвано радиоизотопно датиране на оценката на възрастта на вулканичните скали, образували се до, по време и след последния ледников период, когато ата ледена покривка с дебелина 1500 ме покривала този район. Анализът на минералите в скалите показва дълбочината и температурата, при които са се образували.
Тези данни показват, че дебелата ледена покривка е сдържала броя на изригванията преди 26 000 и 18 000 години, позволявайки на голям резервоар от магма да се натрупа на дълбочина 10-15 км под повърхността. След като ледът се разтопил преди около 13 000 години налягането в магмената камера отслабнало, газовете в течната или разтопената скала се разширили и довели до взривни изригвания.
Още: Политическият страх въвлича Европа в още по-жестока климатична криза
"Установихме, че след деглациация вулканът започва да изригва много по-често, а така също променя състава си.", допълва още Морено-Йеге. Съставът се променял, докато магмата разтопявала скалите в земната кора, докато изригванията били потискани. Това е направило разтопените скали по-взривоопасни при изригване.
Не само в Исландия
Нашето изследване показва, че това явление не се ограничава с Исландия, където се наблюдава повишена вулканична активност и може да се наблюдава в Антарктида", допълва учения. Според него други континентални региони като части на Северна Америка, Нова Зеландия и Русия също заслужават по-задълбочено научно внимание.
Предишни изследвания са показали, че след последния ледников период вулканичната активност в целия свят е нараснала от два до шест пъти, но чилийското изследване е първото, което показва как това се е случило. През 2004 г. при анализ на скали в Източна Калифорния е регистрирано аналогично явление.
Още: Три пъти повече катаклизми. Климатичните промени са безпощадни
До момента са проведени относително малко изследвания за това как климатичната криза влияе върху вулканичната активност. Според учените допълнителните изследвания са критично важни, за да се подготвим по-добре за щетите, които нанасят изригванията на вулканите на хората и средствата за съществуването им, а така също и за обратната връзка между климата и вулканите, които могат да засилят климатичната криза. Очаква се, че по-обилните валежи също водят до ръст на броя на силните взривни изригвания.
Снимки: iStock
Хиляди къщи под вода, десетки загинали след наводнение в Нигерия (ВИДЕА)