Рекордна суша в Амазонка заради изменението на климата

26 януари 2024, 13:18 часа • 2383 | прочитания

Изменението на климата е основният виновник за рекордната суша в тропическите гори на Амазонка, която пресуши реки, уби застрашени делфини и преобърна живота на милиони хора в региона, според проучване, посочи Reuters.

Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа

Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)

Глобалното затопляне доведе до екстремни високи температури и допринесе за по-ниските валежи, според анализа на World Weather Attribution. Проучването се фокусира върху юни до ноември миналата година. Сушата, която удари всичките девет страни с тропическите гори на Амазонка, включително Бразилия, Колумбия, Венецуела и Перу, се очаква да се влоши през 2024 г., след като дъждовният сезон започне да отминава през май, казват учени пред Reuters.

Защитата на Амазонка, най-голямата тропическа гора в света, се счита за жизненоважна за ограничаване на изменението на климата поради огромните количества парникови газове, които нейните дървета поглъщат. Сушата намали нивата на реките в части от региона до най-ниската им точка в историята. „Трябва да сме наистина притеснени за здравето на гората на Амазонка“, каза Реджина Родригес, съавтор на изследването и изследовател във Федералния университет на Санта Катарина в Бразилия.

Още: Най-дългата река в света - Нил или Амазонка е на първо място?

Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)

Още: В отворено писмо: "Грийнпийс"–България заедно с проф. Христо Пимпирев и други български учени призовават за защита на Световния океан

Последствията

Изследователите казаха, че сушата може да влоши горските пожари, които, съчетани с изменението на климата и обезлесяването, могат да тласнат Амазонка по-бързо към точка, от която няма връщане. След това биомът изсъхва и престава да бъде буйна тропическа гора. Периодичното затопляне на течението в източната част на Тихия океан, известно като Ел Ниньо, също е допринесло за намаляване на валежите, но не и за по-високи температури, установи проучването.

„Водните пътища пресъхнаха за няколко месеца. Хората бяха принудени да пътуват големи разстояния, влачейки лодки над пресъхнали участъци от реката, за да получат достъп до храна, лекарства и други основни стоки“, каза Симфиве Стюарт, изследовател и съавтор на изследването.

Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?

Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне

Изследователи в Бразилия казаха, че ниските нива на водата и високите температури са довели до смъртта на най-малко 178 от застрашените розови и сиви делфини на река Амазонка миналата година. Хиляди риби също са умрели поради ниските нива на кислород в притоците на Амазонка.

Още: Реките на Амазонка с най-ниски нива от 121 години

Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден

Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес