България планира да инвестира над 3,2 млн. евро за изграждането българската LOFAR станция за астрономически изследвания. Съоръжението ще бъде част от един от най-интересните и модерни проекти в световен мащаб, свързан с космическите изследвания и изследванията на слънцето, съобщават от Министерството на образованието и науката.
Още: Първите свръхнови във Вселената вероятно са създали вода
Още: Магнитна буря за четвъртък, 1 май 2025: Прогноза от САЩ
Средствата за българската LOFAR станция са заложени в Националната пътна карта за научна инфраструктура. Новият обект ще бъде разположен в непосредствена близост до обсерваторията в Рожен. Координатор на консорциума от научни институти и висши училища, който изпълнява проекта LOFAR-BG, е Институтът по астрономия с НАО към БАН. Учените от обсерваторията и от новата станция ще работят съвместно.
Още: Милена Стойчева пред Тиери Бретон: България има огромен потенциал за развитие в сектор "Космос"
Според д-р Рене Вермюлен, директор-основател на LOFAR ERIC, създаването на LOFAR ERIC това ще бъде мощен авангарден център на астрономическата наука и технологии, с потенциал да допринесе за справянето с по-мащабни и сложни научни предизвикателства.
Още: Физик смята: Гравитацията допълнително подкрепя теорията, че живеем в симулирана вселена
Снимка: Пресцентър на МОН
Още: Магнитна буря за сряда, 30 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Зомби звезда, способна да унищожи живота на Земята, се движи бързо в нашата галактика
Научната инфраструктура ще позволи на изследователите да осъществяват иновативни проекти, които изследват свойствата на далечната млада вселена, образуването и еволюцията на галактиките, природата на космическите частици, условията в междузвездната среда и други.
Още: Астронавтите от "Аксиом 3" са вече на Международната космическа станция (ВИДЕО)
Още: Ще разкрие ли следващият папа какво знае Ватиканът за извънземния живот?
Още: Магнитна буря за вторник, 29 април 2025: Прогноза от САЩ
Страните-учредители на LOFAR ERIC са България, Германия, Ирландия, Италия, Нидерландия и Полша. Седалището на LOFAR ERIC е в Дуингелу (Dwingeloo), Холандия, като организацията домакин е Холандският институт за радиоастрономия.