Нещо удари газовия гигант Сатурн, известен като Властелина на пръстените. Ако това бъде потвърдено, ще бъде първият случай, заснет на камера. Това се е случило на 5 юли, между 9:00 и 9:15 часа.
Сатурн, подобно на Юпитер, е газов гигант. С впечатляващите си маси, бихте очаквали тези гиганти да привлекат своя дял от удари на астероиди. За разлика от земеподобните планети, които обикновено остават с видим кратер след удар, при газовите гиганти това не е съвсем очевидно. С външни слоеве, съставени предимно от водород и хелий, всяка следа от удар върху тях може да изчезне.
ОЩЕ: Пръстените на Сатурн може да са се образували от сблъсъка на две луни
Астрономите са се опитали да моделират колко удара се случват върху газовия гигант. Едно скорошно изследване определя броя на ударите от обекти над 1 километър на около 3,2 × 10⁻³ yr⁻¹ (0,0032 годишно, или 1 на всеки 3125 години). Смята се, че по-малките удари са по-често срещани, като данните от сондата „Касини“ показват, че ударите могат да оставят характерни вълнички в пръстените на Сатурн.
Нещо невиждано досега
„Тези нови резултати предполагат, че текущите честоти на ударите на малки частици в Сатурн са приблизително същите като тези на Земята – два много различни свята в нашата Слънчева система – и това е вълнуващо да се види“, обяснява Линда Спилкър, учен от проекта „Касини“ в Лабораторията за реактивно движение на НАСА, през 2013 г. „Необходими бяха пръстените на Сатурн, действащи като гигантски детектор на метеороиди – 100 пъти по-голяма площ от земната – и дългосрочната обиколка на „Касини“ в системата на Сатурн, за да се отговори на този въпрос.“
ОЩЕ: Сатурн превзе Слънчевата система: Спътниците на газовия гигант достигнаха 145
Въпреки че тези удари са сравнително често срещани – около 8000 метеорита ударят Земята всяка година – никога не сме наблюдавали обект да удря Сатурн. Досега. В събота, 5 юли, Марио Рана от НАСА заснел потенциален удар, който вече е докладван на Планетарната виртуална обсерватория и лаборатория (PVOL).
Mario Rana
Ярката светкавица, подчертана в лявата част на снимката, изглежда като ударно събитие. От време на време са наблюдавани обекти, които се сблъскват с Юпитер, произвеждайки подобни проблясъци.
Макар и вълнуващо, това далеч не е потвърдено. PVOL сега призовава за допълнителни наблюдения в опит да потвърди или опровергае потенциалния удар.
„Марк Делкроа съобщава за потенциален удар в Сатурн, заснет в няколко кадъра във видеонаблюдение, получено от Марио Рана“, обяснява PVOL. „Потенциалният удар би бил много слаб и е непотвърден. Много краткото ударно събитие се е случило в Сатурн на 5 юли 2025 г., между 09:00 и 09:15 часа. Много е важно да се получат и други видеоклипове на Сатурн, направени през този период.“
ОЩЕ: Пръстените на Сатурн изчезват: „Джеймс Уеб“ ще определи колко време им остава
Всички астрономи или любители, които имат наблюдения от това време, се призовават да се свържат с Делкроа, за да предоставят своите данни. Учените се надяват, че скоро ще получат допълнителни наблюдения от този момент, които ще им помогнат да потвърдят дали земляните са свидетели на първия удар в газовия гигант Сатурн.