"95% от пожарите на територията на старана са предизвикани от човешка небрежност. Това каза в сутрешния блок на БНТ инж. Росен Райчев, заместник-директор на Изпълнителната агенция по горите.
Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив
Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж
"Последните три големи пожара са предизвикани от небрежност", каза инж. Райчев и даде пример с пожарите около село Илия, в село Сенокос и този в Микрево.
Думите му са в синхрон с доклад на Европейската информационна система за горски пожари, според която 62% от пожарите в страната ни са предизвикани поради небрежност. ОЩЕ: Небрежни и безотговорни: Българите са втори по палене на пожари в Европа за 2024 г.
Той призова твърдението за намеса на дървената мафия да бъде оставено настрана, защото по думите му не е вярно изобщо.
Още: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. "Искър"
Още: Хипотеза "катастрофираш тежко и те мамят с парите за пътна помощ": Почват проверки
Призив към всички
Заместник-директорът на Изпълнителната агенция по горите призова всички заедно да направим нещо повече, а именно да сме по-отговорни към себе си и към обществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близка до ДПС стана заместник на Сарафов
Още: Зад тази акция седи Пеевски: Иван Демерджиев за ареста на шеф на митницата в Пловдив
"Едно действие, което намираме за съвсем пренебрежимо и си казваме, че няма никакъв риск от пожар, предизвиква изключително бързо разрастване на огъня", предупреди инж. Райчев. ОЩЕ: 18 дни след бедствието: Овцевъдът с изпепелена ферма има нова кошара и чака новото си стадо
Превенцията в страната
Инж. Райчев увери, че превенция на територията на цялата страна има. "За всички горски територии има разработени планове за опазването им от горски пожари. Те обхващат всички видове собственост - държавна, общинска, частна и се изпълняват до пет години от тяхното приемане. Това е много важно, защото в тези планове се предвиждат мероприятия, които намаляват риска от възникване на пожари. Например предвидени са да се изграждат минерализовани ивици. Към настоящия момент през годината има изгредин 1400 км минерализовани ивици", коментира инж. Райчев.
Той обясни, че става въпрос за ивица, в която е отстранена цялата растителност, чийто почвен слой е чист, т.е. без запалими материали.
Още: Делото "Дебора": Друг мъж нанесъл нараняванията по тялото ѝ
"В момента, в който огънят стигне до тази ивица, той спира своето разпространение и по този начин се ограничава пожарът", добави заместник-директорът на агенцията по горите. ОЩЕ: Пожарът в планината Славянка: Няма опасност за населените места