Фактът, че две фирми, подали оферти в обществената поръчка с предмет „Приготвяне и доставка на готова храна ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“, не предполага договорка между тях. Това съобщи изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов в прессъобщение разпратено до медиите. Той подчерта, че направените редица коментари и внушения в публичното пространство изискват корекция и уточнение.
Има ли спекулации за предварителна договорка между фирмите?
"Бих искал да направя изрична уговорка, че сравненията между стария рамков договор и провеждащата се в момента процедура, които бяха разпространени в публичното пространство, са изключително непрецизни, каза Попов. По думите му броят на потребителите в предишния период е под 250, докато за новия период и след включването на три нови социални услуги, броят им ще достигне близо 500. Не трябва да се пропуска и натрупаната за този период инфлация, тъй като предходното рамково споразумение е преди ковида", допълни той.
Още: Кой притиска свидетели по делото "Благомир Коцев": Кметът на Благоевград с въпроси
Попов категорично отхвърли спекулациите за предварителна договорка между фирмите. Просто отново сме свидетели на едно внушение, което не почива на обективни факти. Всички фирми, които отговарят на условията, имат право да участват – ние не можем и не бихме искали да изключим никого, допълни той.
Попов подчерта, че в рамковото споразумение участниците запазват конкурентните отношения помежду си. Те се състезават година за година и никаква договорка между тях не се предполага от самия факт, че са в едно и също споразумение.
Още: Арестът на Коцев не е на случайна дата: Говорят Кирил Петков и зам.-кметът на Варна (ВИДЕО)
На този етап са отворени само офертите, без да е взето решение за включване на фирмите. Според заданието на поръчката препоръчително е да има поне пет участници в рамковото споразумение. При само две оферти е напълно възможно процедурата да бъде прекратена и рестартирана, за да се осигури по-голяма конкуренция, каза още Павел Попов. Той припомни, че сключеното от предходната администрация рамково споразумение е било само с един участник – „Залива 47 - СП“. Именно подобни законни, но антиконкурентни практики се стараем да избягваме, заяви Попов.
Той каза още, че настоящият договор е валиден до края на 2025 г., а необходимостта от непрекъснатост на услугата остава водеща, предвид уязвимия контингент, който тя обслужва. Надяваме се на по-голям интерес и участие при следващото обявяване, така че да гарантираме качествена услуга чрез реална пазарна конкуренция, завърши той.
Впоследствие временният кмет на Варна Павел Попов излезе и с позиция във Фейсбук. В нея той пише, че от вчера насам придворните пиари на ГЕРБ-Варна размахват една партенка, която заплашва да се превърне в Гьобелсова пропаганда. Той представи и факти:
- Община Варна не е сключвала нов рамков договор с фирмите Залива 47-СП АД и Корект Груп Кетъринг ООД. На 12.06.2025 е открита процедура за рамково споразумение за ежедневно хранене на потребители на социалните услуги за 2026-2028г. Това са хора от социални домове или в нужда от доставка до дома. Те трябва да продължат да се хранят, независимо кой управлява Общината.
- Срокът за приемане на оферти е изтекъл на 17.07.2025 и на следващия ден те са отворени, както изисква закона. Комисията (респ. Общината) няма и не бива да има контрол над обстоятелството, че това са единствените две фирми, подали оферти. Всеки опит да се осуети участието им би бил нарушение на Закона за обществените поръчки.
- Груба инсинуация е твърдението, че става дума за подялба на пазара, покровителствана от Общината. Още веднъж: НЕ Е ВЗЕТО РЕШЕНИЕ за сключване на рамков договор с тези две фирми. Но дори елементарните познания за начина, по който работят обществените поръчки, предполагат да се знае, че участието в рамков договор не отменя конкуренцията между фирмите-участници - ако бъдат включени в рамков договор, всяка година те ще представят ценови оферти, въз основа на които ще се прави вътрешно-конкурентен избор.
- Стига, разбира се, да не става дума за рамково споразумение с един участник. Тъкмо такова е било рамковото споразумение, което ни дават за пример - сключено със Залива 47 (фирмата на Пламенка Димитрова) от администрацията на Иван Портних. Хората, които с години са поддържали ексклузивитета на една фирма, сега ни обвиняват, че покровителстваме договорки, без да има никакъв административен акт в подкрепа на тези твърдения!
Според временния кмет на Варна всичко това е отлична демонстрация на алгоритъма, по който са скалъпени обвиненията срещу Благомир Коцев и общинските съветници от ПП-ДБ: Полуистини, накичени с предположения и неверни внушения, се представят за истина от последна инстанция. "Не се поддавайте на манипулации! Една лъжа, повторена 100 пъти, не става истина!". призова той.
Още: "Нямате белезници за всички": Поредна вечер в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)