След Венецуелската афера, името на "Инвестбанк" се появи и в историята на Вълка от София

16965
След Венецуелската афера, името на "Инвестбанк" се появи и в историята на Вълка от София
Снимка: Thinkstock

Тази седмица името на една българска банка - "Инвестбанк", се появи в новините и то не само в България. А причината е голямата тема за управлението във Венецуела.

След като главният прокурор Сотир Цацаров съобщи официално, че има блокирани сметки в България заради преводи на пари от Венецуелската държавна петролна компания, но не каза коя е банката, малко над 24 часа по-късно "Инвестбанк" излезе с официална медийна позиция и де факто призна, че в сметка в банката са постъпвали средства. Обяснението е, че те са идвали не директно, а през банки кореспонденти, включително от САЩ и ЕС. Всички обичайни експерти по българските телевизионни студиа бяха категорични, че банката няма вина, а Цацаров каза същото, но засега има мониторинг от ДАНС.

Венецуелската афера в България - данни и слухове кой е замесеният българин

Коя е българската банка и кое е лицето-доверител, открило сметка и подсметки, през които са преминавали пари на Държавната петролна ком...

Предишната седмица обаче се появи друг скандал, свързан с "Инвестбанк", но той не стана особено популярен в България. Скандалът е обвързан с ареста на израелския гражданин Гал Барак, станал след съвместна операция на българските, австрийските и германските правоохранителни сили. Новината беше съобщена от изданието Fintelegram, което се занимава главно с финансови и инвестиционни теми.

Кой е Гал Барак? Прякорът му е Вълка от София (по аналогия с Вълка от Уолстрийт), като Барак е сочен за ключово звено в схема от компании по цял свят, занимаващи се с бинарни опции и предимно криптовалути – в Израел, Европа Русия, Кавказ и Северна Америка, които обаче мамели инвеститори и нанесли щети за над 200 млн. долара на 100 000 души.

Fintelegram твърди, че Барак е използвал "Инвестбанк" като една от финансовите институции, за да осъществява операциите си, а София – като основен център, от които да осъществява операциите си. Мнението и позицията на Fintelegram са, че в случая с Барак не са сработили процедурите за борба с пране на пари в "Инвестбанк" и при холандската картова мрежа Payvision, които действат съгласно законодателството на ЕС. В тази връзка Actualno.com изпрати официално въпроси до "Инвестбанк" - дали Барак е бил клиент на българската банка и тече ли разследване от отговорни български правоохранителни органи спрямо банката във връзка с израелския гражданин и прилаганите процедури срещу пране на пари в "Инвестбанк".

Освен това, в материал на Fintelegram се посочват българските връзки на Барак – Ружа Игнатова и Марина Андреева. Игнатова се сблъска с правосъдието в Германия и в САЩ заради криптовалутата OneCoin, чиято основателка е. Заради съмнения за Ponzi схема (пирамида), в Германия бяха блокирани 3 млн. евро, но през есента на миналата година бяха отблокирани, а в края на януари тази година в САЩ тръгна дело срещу американския адвокат Марк Скот – за пране на 400 млн. долара, който в показанията си казва, че OneCoin е привлякла с измама 4 млрд. долара от инвеститори от цял свят. За Андреева пък се предполага, че е финансов директор във форекс брокера xTraderFX, за който FinTech твърди, че е част от мрежата на израелския гражданин.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КРИМИ:

По инициатива на ДАНС: Международна операция ще пресича контрабандни канали

Разбивал наред: Хванаха мъж, повредил 7 автомобила във Враца

Внук отмъкна 25 000 британски лири от дядо си в Хасково

Мигрантски наплив към София: МВР хвана 12 души в бус

Разбиха схема за преработка и разпространение на оръжия

За да има дело: Прокуратурата трябва да преработи обвинителния акт по "НАПлийкс"

BIRD: Димитър Стоянов бе нападнат от пиян данъчен, защо той не е задържан?

Мъж загина при катастрофа в Силистренско

Заради имунитет: Прекратиха временно делото за клевета на Гешев срещу Славов

СРС-та и показания на свидетели: Как Живко Коцев от свидетел стана обвиняем

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com