Няма постъпили предложения за нов главен прокурор и на третото от общо четири планирани за това заседания на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). На тях трябва да се издигнат номинации, преди да се пристъпи към процедурата на изслушвания и окончателен избор на титуляр на поста, предвиден за 16 януари 2025 г.
Още: Повдигнаха обвинение на шефа на митницата в Пловдив
Още: Семейство превърна чужденка у нас в съвременна робиня
Още: Първо заседание за номинации за главен прокурор - нула предложения
Още: Няма достоен за поста? Пак без номинации за главен прокурор на Пленума на ВСС
„Към настоящия момент не са постъпили предложения за главен прокурор“, обяви Стефан Петров от Прокурорската колегия днес, 3 октомври. Единствената дата, която остава, за да се правят предложения - 10 октомври.
Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив
Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив
Ако и на четвъртото заседание, на което е предвидено да бъдат излъчени кандидатури, няма такива, то процедурата за избор на нов главен прокурор ще бъде спряна на пауза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж
Още: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. "Искър"
Снимка: Борислав Сарафов, БГНЕС
Кой може да предлага номинации?
Право на номинации имат минимум трима членове на Прокурорската колегия, както и правосъдният министър. След промените в Закона за съдебната власт главен прокурор се избира с 13 гласа вместо с досегашните 17.
Още: Хипотеза "катастрофираш тежко и те мамят с парите за пътна помощ": Почват проверки
Още: Близка до ДПС стана заместник на Сарафов
ВСС отстрани Иван Гешев през 2023 г. заради уронване на престижа на съдебната власт след думите му за "разчистване" на "политическия боклук". Оттогава изпълняващ функциите е Борислав Сарафов, който преди това беше заместник на Гешев.
Имаше доста политически реакции, главно от ПП-ДБ, че не трябва ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор и нови ръководители на Върховния административен съд и Върховния касационен съд. Коалицията дори внесе такова законодателно предложение.
Стана ясно също така, че след избора на обвинител номер едно ВСС ще избере и председател на ВАС: ВСС измести старта на процедурата за избор на шеф на ВАС.