Как организмът ни да се справи със смяната на часовото време?

1711
Как организмът ни да се справи със смяната на часовото време?
Снимка: Katniss12 / Pixabay

Преминаването към лятното време е по-трудно, отколкото към зимното. Защо е така?

Естественият ритъм на биологичния часовник обикновено е малко по-дълъг от 24 часа. Тоест всеки ден сме склонни да си лягаме по-късно от необходимото. Така „скокът напред“ противоречи на естествения ритъм на тялото. Усещането е като смяна на часовите зони: когато се окажете в друга държава и ви е трудно да се принудите да си легнете по-рано, защото сте свикнали с различен график.

Експертите обръщат внимание на факта, че много хора имат недоспиване още в навечерието на прехода към лятното часово време. Така след като загубят още един час, те се озовават сред постоянно недоспиващите – може би без дори да го осъзнават. Последствията могат да включват високо кръвно налягане, риск от инсулт или нараняване по време на работа. Това да не говорим за проблемите с концентрацията и психичното здраве.

Какво можете да направите, за да се приспособите към лятното часово време?

1. Не започвайте с „липса на сън“. Уверете се, че вие ​​(и ако сте родител, вашето дете) спите достатъчно. Повечето възрастни се нуждаят от между седем и девет часа сън, за да функционират правилно. Децата имат различни нужди от сън в зависимост от това на каква възраст са.

Кога сменяме стрелките на часовника и как ще се отрази на здравето ни

2. Спазвайте режима в навечерието на смяната на времето. Идеалното е да си лягате 15-20 минути по-рано всяка вечер през седмицата преди смяната на часовника. Ранното събуждане ще ви помогне да заспите по-рано. Опитайте се да се събудите един час по-рано от обикновено в събота - денят преди смяната на часовника. Ако нямате тази възможност, просто се придържайте към стабилен график за сън, без големи отклонения.

3.  Използвайте светлината във ваша полза. Светлината е най-силният сигнал за настройка на вътрешния часовник. Опитайте се да бъдете на ярка светлина, след като се събудите и ако живеете на място, където естествената светлина е ограничена сутрин, използвайте изкуствена светлина, за да сигнализирате на тялото си да се събуди по-рано.

През нощта минимизирайте излагането на ярка светлина и особено на синя светлина, излъчвана от екраните на електронните устройства. Може да промени ритъма на тялото ви и на следващия ден да се събудите по-късно от необходимото. Вечер екраните могат да бъдат затъмнени, така че да излъчват по-малко светлина.

4. Обърнете внимание на вашите сутрешни и вечерни планове, защото те пряко влияят на режима на сън. В нощта преди смяната на часовника е по-добре да планирате добър сън - за това трябва да се успокоите вечерта - например да прочетете книга или да медитирате.

Смяна на времето 2023: Вижте кога местим стрелките с час напред

5. Влезте в рутинни упражнения сутрин или рано през деня - дори това да е просто разходка из къщата или офиса.

6. Помислете да започнете със закуска с високо съдържание на протеини, тъй като лишаването от сън може да увеличи апетита ви и желанието ви за храни с високо съдържание на въглехидрати и захар.

7. Опитайте се да не пиете кофеин след вечеря, а непосредствено преди лягане - вино и други видове алкохол.

8. Опитайте се да бъдете търпеливи с децата си, докато се приспособяват към лятното часово време - някои деца се приспособяват по-трудно към промяната на времето, отколкото други.

Може да забележите по-чести сривове, раздразнителност и загуба на фокус и концентрация. Нека вечерта е по-спокойно време, свободно от интернет и телевизия. Помислете за кратка 20-минутна дрямка в началото на деня за малки деца, за които може да е трудно да се справят с промяната във времето.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 16 май /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 16 май /валутен калкулатор/

Дрехи с лоша енергия: 10 неща, които ви правят нещастни според фън шуй

Истински гении: 6 неочаквани навика, които разкриват интелектуалец - проверете дали ги имате

Как да имаме успешна връзка с по-млад мъж?

Как да спрем да се обиждаме от други хора: 8 стъпки към нов живот

Дрехи, които ви карат да изглеждате дебели: 10 модни грешки, които всяка жена прави

Сбъднати мечти: как правилно да благодарим на Вселената (и защо е необходимо)

Тайни за гладки пети: Как да предотвратите и лекувате напуканите пети?

Знаете ли как се размножават медузите?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com