ЧЕЗ също обжалва спирането на сделката с "Инерком"

3081
ЧЕЗ също обжалва спирането на сделката с "Инерком"

Ръководството на ЧЕЗ в Чехия също е обжалвало решението на КЗК да спре сделката за българския бизнес на компанията. Това стана ясно от думите на главния финансов директор на ЧЕЗ Мартин Новак в интервю за чешката информационна агенция СТК. От ВАС също потвърдиха информацията, съобщава в. "24 часа".

Според Новак съображенията на КЗК, че сделката ще допринесе за доминантна позиция на "Инерком" на българския пазар, което ще доведе до негативни последствия за конкуренцията, са неоснователни. Припомняме, че КЗК видя възможност за монопол на фотоволтаичния пазар, където обаче "Инерком" и ЧЕЗ събират обща общност от 26 мегавата при пазар от 1043 мегава. Новак подчертава и, че "Инерком" е завела жалба отделно и действията на двете компании не са общи. Ситуацията в България ще бъде допълнително анализирана от ЧЕЗ през есента, допълва още Новак.

"Инерком" обжалва спирането на сделката за продажбата на ЧЕЗ

Компанията на Гинка Върбакова - "Инерком България", депозира жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу решението на Комисията...

Става ясно и, че ЧЕЗ все още не преговаря с другия кандидат за българския си бизнес - India Power. "Засега сме се спрели на “Инерком", това е основният кандидат, победителят в надпреварата. Ако нещата се променят, разбира се, имаме и друг кандидат. Но да се говори за това днес, е твърде прибързано", заявява Новак.

Припомняме, че името на India Power като възможен купувач на активите на ЧЕЗ в България се появи още преди да гръмне новината за интереса на Гинка Върбакова. Тогава беше посочено името на компанията Future Energy - компания регистрирана в България, но тя реално фалира, след като ѝ беше отнет лицензът за търговия на българския енергиен пазар.

Според вестника на чешкия премиер Андрей Бабиш "Лидове новини", българо-индийският консорциум, който е наддавал за българския бизнес на ЧЕЗ, е предложил повече пари от фирмата на Гинка Върбакова - 355 млн. евро, но с плащане за 5 години, докато офертата на "Инерком" била парите да се платят за 9 месеца, макар и да са по-малко - около 340 млн. евро. В консорциума влизаха Future Energy от българска страна, където съдружници са Валентин Христов и фирмата му "Аксис 7", а от индийска – India Power. В началото на декември миналата година обаче Future Energy загуби лиценза си на енергиен търговец, защото не успя да изпълни договорни задължения.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Инфлацията в най-голямата икономика в Европа изненадващо се ускорява

Нов директор на Агенцията по кадастър

Кофас: В България за първи път от години намаляват фалитите

"Булгаргаз" очаква по-ниска цена на газа за май

Бившият директор на “Ел Би Булгарикум” твърди, че сегашното ръководство е с изтекъл мандат

Удар по свободата на медиите: Журналист за ефекта от забраната на реклама на хазарт

Радев се намеси: Вето върху текстове на Закона за инвестициите

Отлагането на либерализацията на тока ще ни коства милиарди от Европа: Говори Атанас Пеканов

Официално: Над 1,1 милиарда е печалбата ни от "Турски поток" досега

Енергийният министър заминава за Турция да предоговаря с "Боташ"

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика