798,6 млн. лева излишък очаква финансовото министерство по консолидираната фискална програма (КФП). Това е 0,8% от прогнозния за 2017 година БВП.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Подобрението се дължи основно поради ръста на данъчните, вкл. осигурителните приходи, докато салдото по сметките за средства от ЕС през настоящата година се влошава. Причината била базов ефект от 2016 година, който бил свързан с възстановени към България грантове от ЕС в началото на 2016 година за извършени разходи в края на 2015 година.
Само през ноември, имаме излишък на касова основа от 2,3 млрд. лева в бюджета. Фискалният резерв към 30 ноември е 11,9 млрд. лева.
Според финансовото министерство, приходите по КФП за тази година ще са над 35,2 млрд. лева, а разходите ще са малко над 34,4 млрд. лева. Платили сме 888,2 млн. лева вноска в бюджета на ЕС.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри