Египет е закупил 280 000 тона пшеница от България и Украйна с доставка през октомври и ноември на цена между 259,24 и 269,25 долара за тон, съобщи агенция "Блумбърг".
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Спад в цената
Миналата седмица държавният закупчик обяви най-големия си до момента търг с надеждата да осигури 3,8 милиона тона, възползвайки се от спада в цената на стратегическата култура, отбелязва онлайн изданието "Ентърпрайс прес". Условията по търга включваха по-дълъг срок от обичайното, което означаваше, че участниците трябваше да предложат доставки месеци по-рано за периода от октомври до април.
Още: Високите световни цени на храните най-сетне може да се понижат през 2024 година
В края на юни Египет подписа договори за закупуване на 470 000 тона пшеница от България, Украйна, Румъния и Русия чрез международни търгове, като количеството от България е 50 000 тона, от Украйна - 60 000 тона, от Румъния и Русия - по 180 000 тона.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
През април премиерът Мостафа Мадбули потвърди, че държавата е готова да осигури необходимите чуждестранна валута за увеличаване на стратегическите резерви от стоки от първа необходимост.
Над 100-милионното население на Египет се нуждае от около 20 милиона тона пшеница годишно, като почти половината се използва за производството на субсидиран хляб за около 70 милиона души.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Страната е сред петнадесетте най-големи производители на зърно, но производството й покрива едва между 40 и 45 процента от вътрешното потребление. Затова тя се нарежда сред най-големите вносители на пшеница в света.
Още: Въпреки войната: Украйна изнесла зърнени и маслодайни култури за над 20 млрд. долара за година
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай