Министърът на енергетиката Владимир Малинов за пореден път постави пред своя турски колега Алпарлслан Байрактар въпроса за предоговаряне на споразумението между "Булгаргаз“ и турската енергийна компания "Боташ“, съобщиха от енергийното ведомство. Това е станало на среща между двамата в Истанбул.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Оттам допълват, че активните преговори по тази тема ще продължат, като предстои на 15 август представители на „Боташ“ да посетят България за среща с „Булгаргаз“.
Сериозна неустойка?
По-рано енергийният експерт Илиян Василев написа, че е видял писмо на турската компания, в което тя е предупредила за сериозни последици за България, ако не се плати по 13-годишното споразумение.
Още: Твърдения: "Боташ" е отхвърлила искането на България за преразглеждане на газовия договор
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
БГНЕС пък предаде, позовавайки се на анализ на ICIS, че неустойката в споразумението може да доведе до това "Булгаргаз" да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Подготовката на Меморандум за разбирателство между правителствата на Република България и Република Турция в областта на енергетиката е била друга тема на разговор между двамата министри. Целта на документа е да създаде рамка за сътрудничество в областта на енергетиката между България и Турция и да улесни обмена на технически знания, консултации, умения и опит в съответствие с националното законодателство на страните.
Проектът извежда електроенергийната и газовата свързаност, заедно с възобновяемата енергия и енергийната ефективност като основни сфери на енергийно сътрудничество между страните. Развитието на нови проекти за електроенергийна свързаност и подобряване на трансграничния капацитет, както и насърчаването на частни инвеститори да внедряват такива проекти са сред основните мерки за задълбочаване на взаимните връзки, залегнали в проекта. Двамата министри са се съгласили, че подписването на меморандума ще съдейства за развитието на междусистемни връзки, които поддържат сигурността на енергийните доставки в региона. По покана на министър Малинов документът ще бъде подписан в София.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
Още: Планиран ремонт, но газът в България поскъпва
По молба на турската страна министрите Малинов и Байрактар са обсъдили възможността за предоставяне от България на допълнителни количества вода за напояване на региона около Одрин поради продължителна суша и неблагоприятни климатични условия. В отговор министър Малинов изрази готовност София да бъде домакин на среща между делегации от двете страни за провеждане на разговори по техническите параметри.