Констатация: С руски петрол или не, в България печелят само руснаците

08 декември 2022, 08:10 часа • 2557 | прочитания

Таванът на цените на горивата създава изкуствен недостиг на пазара, който увеличава цените за крайните клиенти. Това заяви Калоян Стайков, икономически експерт в Института по енергиен мениджмънт. По думите му за България това едва ли ще има някакво отношение.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

"Дали ще бъде руски или друг петрол, за нас няма да значение, потребителите не печелят, а руската компания", заяви той. Стайков напомни, че разликата в цената на руския петрол е 20-тина долара на барел по-ниска спрямо сорта "Брент", а у нас това не се разбира по бензиностанциите. 

"В момента страната ни не усеща отстъпката от руския петрол", допълни Калоян Стайков по БНТ.

Относно темата кой да поеме оперативния контрол над рафинерията на "Лукойл" икономистът коментира, че взимането под държавен контрол може да стане в изключителни обстоятелства.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

"Това не е пазарна мярка, важно е как се пишат текстовете", каза още Калоян Стайков.

Вчера, на енергийната комисия в парламента стана ясно, че през 2021 година "Лукойл Нефтохим" е преработвала по-малко руски петрол от 2022 година. За 2021 година 50% от преработения петрол е руски, за 2022 година - 88%.

Стайков допълни, че не очаква "Лукойл Нефтохим" да внесе 600-700 млн. лв. данъци допълнително в българската хазна. "Държавата реши да облага свръхпечалба на нещо, което няма печалба - като облагате нещо, което го няма, нищо няма да съберем като данъци", констатира той.

ОЩЕ: ПП отговориха на Борисов: Видя се кой остави "Лукойл" години наред да не плаща данъци в България

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес