На първо четене: Минималната пенсия става 200 лева от 1 октомври

21 юни 2017, 10:45 часа • 10313 | прочитания

Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще стане 180 лв. от 1 юли и 200 лв. от 1 октомври.

Още: Спецов обърна палачинката: Има скок на цените, но само в някои региони (ВИДЕО)

Още: Енергийният министър съобщи кога ще заработят 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй"

Това предвиждат промени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., одобрени днес на първо четене от Народното събрание. Решението беше взето единодушно със 187 гласа "за".

В момента минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 161, 38 лв.

С промяната пенсиите на около 800 000 души ще се повишат. В резултат на увеличението ще нараснат и минималните размери на останалите пенсии за трудова дейност, които по закон се определят в процент от минималната пенсията за стаж и възраст. Това са пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствените пенсии.

Още: Ресурсите на руската икономика са изчерпани: Признание от ръководни фактори

Още: КЗК, КЗП и НАП да не се появяват по телевизиите: Любомир Дацов се скара на Спецов заради неверни твърдения

За двуетапното увеличение на минималната пенсия за стаж и възраст от 1 юли и 1 октомври са необходими около 100 млн. лв. допълнително над предвидените средства в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за тази година.

Допълнителните разходи ще бъдат за сметка очакваните по-високи приходи от планираните в бюджета на общественото осигуряване за 2017 г., с което бюджетното салдо за годината няма да бъде променено.

ГЕРБ и Патриотите обещават да преизчислят всички пенсии. Това щяло да стане със събраните суми след ревизиите на инвалидните пенсии

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес