Цената на петрола продължава да върви нагоре и в сутрешната търговия, след като вчера Русия изстреля балистична ракета по Украйна и заплаши да интензифицира конфликта, което породи опасения за сигурността на доставките, предаде Ройтерс.
Още: Наша съседна държава купува все повече кюлчета злато
Още: Иран сериозно обмисля да затвори най-важния маршрут за петрола от Близкия изток
Още: Обрат при цената на петрола след ударите с британски ракети в Русия
Цените
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, добавиха 14 цента или 0,2 на сто до 74,37 долара за барел.
Американският лек суров петрол прибави 17 цента или 0,2 на сто до 70,27 долара за барел.
Още: "Путин трябва да губи пари": Зеленски моли Тръмп, но САЩ не искат по-нисък таван за руския петрол
Още: НАП разяснява с подкаст за еврото и касовите апарати
Ракетите
Руският президент Владимир Путин заяви вчера, че войната в Украйна е на път да прерасне в глобален конфликт, след като САЩ и Великобритания разрешиха на Украйна да стреля по цели дълбоко на руска територия с техни оръжия. Той допълни, че в отговор на това Русия е изстреляла нова свръхзвукова балистична ракета със среден обсег по украински военен комплекс и предупреди Запада, че може да разшири отговора си.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Украйна преди това обстреля руски цели във вторник с шест американски ракети ATACMS, а в четвъртък с британски Storm Shadow.
Още: Цената на петрола и западните ракети за Украйна: Реакцията е интересна
Русия се остава важен производител на петрол, макар добивите й да спаднаха сериозно заради наложените й от Запада санкции след инвазията в Украйна и приетите от ОПЕК+ доброволни ограничения. През ноември средните добиви на страната са по около 9 милиона барела дневно.
Още: По-високи цени за нови екотакси? МОСВ внесе разяснение
Още: ОПЕК обяви дали ще вземе извънредни мерки заради цената на петрола
Поскъпването на петрола все пак донякъде се ограничава от увеличаващите се американски запаси. Официални данни сочат, че към 15 ноември те са възлизали на 430,2 милиона барела и са нараснали с 545 000 барела през миналата седмица. Запасите от бензин пък са 208,9 милиона барела при увеличение с 2,1 милиона барела за седмица.