Обрат с цената на петрола заради опасения от евентуални действия на Тръмп

07 ноември 2024, 09:52 часа • 1770 | прочитания

Цената на петрола се повиши в сутрешната търговия днес след разпродажбите, предизвикани от президентските избори в САЩ, тъй като рисковете за доставките на петрол от президентството на Доналд Тръмп и урагана, който се надига в района на Мексиканския залив, надделяха над силния долар и по-високите запаси, предаде Ройтерс.

Още: Наша съседна държава купува все повече кюлчета злато

Още: Иран сериозно обмисля да затвори най-важния маршрут за петрола от Близкия изток

Още: Цената на петрола се промени заради силния долар

Цените 

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поскъпнаха с 26 цента, или 0,35 на сто, до 75,18 долара за барел.

Американският лек суров петрол прибави 16 цента, или 0,22 на сто, до 71,85 долара за барел.

Още: "Путин трябва да губи пари": Зеленски моли Тръмп, но САЩ не искат по-нисък таван за руския петрол

Още: НАП разяснява с подкаст за еврото и касовите апарати

Избирането на Тръмп първоначално предизвика разпродажби на контракти, които понижиха цените на петрола с повече от 2 долара, тъй като щатският долар нарасна до най-високото си ниво от септември 2022 г. насам. Впоследствие обаче загубите бяха намалени.

Санкции срещу Иран? 

Очаква се Доналд Тръмп да наложи отново своята "политика на максимален натиск" чрез санкции върху иранския петрол. Това може да намали предлагането с до 1 млн. барела дневно, според оценка на Energy Aspect. Все пак, анализаторите предупреждават, че ще бъде трудно да се спре потокът от ирански петрол към Китай.

Още: След победата на Тръмп: Иранският риал се срина до историческо дъно

 

Още: По-високи цени за нови екотакси? МОСВ внесе разяснение

Още: ОПЕК обяви дали ще вземе извънредни мерки заради цената на петрола

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес