Няма цена от 10 милиарда за АЕЦ „Белене”. Цената е договорена и тя е 4 милиарда. Това каза бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Още: Изненада с инфлацията в еврозоната през април
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
От тези 4 милиарда 1 милиард вече платихме. Оборудването е тук, техническият проект – 200 милиона, също е тук, посочи той.
Далавера „Белене” няма, категоричен беше бившият енергиен министър.
По думите му проектът „Белене” е необходим на България от гледна точка на покриване на нашето собствено потребление. И не е само защото ще спрем тецовете след 4-5 г., те просто изчерпват ресурса си на експлоатация, уточни той.
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
Още: София оглави европейска туристическа класация
„Да си представим, че след 10 или 15 г. всички автомобили в България се движат на електроенергия. И всеки като се прибере вечерта, си вкарва щепсела в контакта и зарежда автомобила си, за да може да отиде на работа. Зарежда например 20 киловатчаса, това са 15 млрд. киловатчаса за година, това е в момента производството на двата реактора в Козлодуй”, посочи Овчаров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
„АЕЦ „Белене” не беше спряна поради това, че няма достатъчно добри и надеждни експертни оценки за това, че тя е необходима, ефективна и жизнеспособна, а по чисто политическо решение, и то на чуждо правителство. Проектът беше прекратен в началото на 2012 г. след визитата на държавния секретар на САЩ”, посочи той.
„Не очаквах, че учените от БАН ще посмеят въобще да кажат, че „Белене” е жизнеспособен енергиен проект, но от друга страна, ми се струва, че и радостта на тези, които си мислят, че АЕЦ „Белене” ще бъде строена, е малко преждевременна”, подчерта Овчаров по повод доклада на БАН, предаде бтв.
„Като гледам всички „експертни” структури и енергийни експерти, които са на хранилката на разни американски фондации, вече тръгнаха срещу проекта и срещу доклада на БАН”, допълни той.
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Според Овчаров ако искаме да вървим в посока на изграждане, трябва да има политически консенсус между всички партии в парламента. По думите му е нужен и ясен обществен контрол върху този проект, за да не се допусне източване на средства.
„Това, че БСП е опозиция, е очевидно за всички. Няма игра с ГЕРБ и не виждам как би могло да се случи”, заяви още Румен Овчаров.