Половината големи нефтени танкери стоят закотвени

16 април 2020, 18:59 часа 3893 прочитания 0 коментара

Заради пандемията от коронавирус е спаднало търсенето на петрол до 35%, тоест с 35 млн барела, съобщи EADaily. 

Още: Турция възобнови доставките на петрол по тръбопровод от Ирак след 2-годишно прекъсване

Още: Как да си изиграем картите при транзита на руски газ: Петролната асоциация коментира

Сега петрол превозват по-малко от половината големи танкери. Заради падането на търсенето на петрол терминалите в Европа не могат да приемат натоварените съдове, тъй като складовата база на преработващите предприятия е препълнена.

„Ако погледнем танкерите клас VLCC, способни да превозват по 2 млн барела петрол, те са на брой 801, от които едва 381 от тях са наети да работят. Това означава, че останалите 53% са свободни” – написаха в Twitter блогери от проекта Tanktrackers.com, които следят танкерните превози.

Reuters например съобщава, че край бреговете на Европа расте броят на танкерите, които не могат да се разтоварят и по същество се превърнали в петролни хранилища.

Още: Томислав Дончев: Около 200 млн. лева по ПВУ зависят от реформата за Антикорупционната комисия

Още: Ще поскъпне ли олиото: Институциите на спешна среща

„Над 25 танкера с общо 18 млн барела нефт стоят на рейд край европейските пристанища и то повече от седмица” – съобщи британската агенция с позоваване на Refinitiv Eikon. Много европейски петролни преработватели са купили нефта още преди начало на вирусната пандемия. И не е ясно кога ще могат да си го получат, защото това може да продължи и месец. 

Според експерти, почти цялата складова база в Европа вече е запълнена, но най-напрегнат е ситуацията в Средиземно море – например само край италианския Триест са закотвени 6 танкера.

Вижте още:

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 16 април

Още: Инфлационните очаквания във Великобритания се повишават

Още: "Росатом" ще строи два ядрени реактора в Африка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес