Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение: И при електронни ваучери за храна да не се внася данък

18 декември 2023, 15:08 часа • 3093 прочитания

От 1-ви януари догодина работодателите няма да внасят данъци, когато предоставят на служителите си електронни ваучери за храна. По действащата законова разпоредба осигурителни вноски не се начисляват само когато ваучерът за храна е на хартиен носител. Предложението за промяна в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, е направено от премиера Николай Денков. Постановлението е публикувано в сайта strategy.bg и публичните консултации по него ще приключат на 15-ти януари.

Както е известно, с тазгодишния закон за държавния бюджет се прие изменение в Закона за корпоративното подоходно облагане, с което социалните разходи за ваучери за храна са разделени на два вида – на хартиен и на електронен носител. Още: Ваучерите за храна - електронни от догодина

Какво се готви

Предвиден е преходен период за преминаване изцяло към ваучери за храна на електронен носител, като до 30 юни 2024 г. може да се предоставят ваучери за храна на хартиен, а от 1 юли 2024 г. това ще е възможно само чрез електронен носител. По действащата наредба обаче осигурителни вноски не се начисляват само за ваучери за храна на хартиен носител, се сочи в доклада на социалния министър Иванка Шалапатова.  

През периода януари-юли 2024 г. работодателите могат да изберат кой от двата вида ваучери да предоставят – хартиени или дигитални, но не и двата едновременно.

В сайта на МТСП е уточнено, че дори служителят да е назначен на половин работен ден, ваучерът е пълноценен. Данъчното облекчение е до 200 лв. месечно на наето лице. Условието е всички служители да получават еднаква сума под формата на ваучери за храна, тъй като те представляват социална придобивка, която трябва да е равно достъпна. Притежателите на е-ваучери ще могат да плащат разхода си за храна през дебитна карта или софтуерно приложение на телефона. Още: Ваучерите стават електронни: Използваме ги през карта или телефон

Договореното основно месечно възнаграждение на служителя в месеца на предоставяне на ваучерите не трябва да е по-малко от средномесечното договорено основно възнаграждение на лицето за предходните три месеца. Друго важно условие остава работодателите да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към края на месеца, през който са начислени разходите за ваучери. Ваучери за храна на електронен носител се предоставят при условия, уговорени между работодателя и представителите на работниците и служителите и/или на представителите на национално представителните синдикални организации в предприятието.

Електронните ваучери ще може да се използват за покупка на храна и хранителни стоки в ресторанти, заведения за бързо хранене, магазини, супермаркети и др., които имат сключен договор с издателя на ваучерите. Ваучерите за храна на електронен носител няма да могат да бъдат ползвани за покупката на алкохол и цигари, от тях няма да могат да се теглят пари в брой или да се прехвърлят средства по друга сметка. Единствено работодателите имат право да ги зареждат, а служителите могат само да ги изразходват. Още: Как се плаща за туристически услуги с ваучери за храна?

Ваучерите за храна ще бъдат валидни до 12 месеца от издаването им и потребителите ще имат правото да ги използват само в рамките на този период. Една от известните компании, предлагаща предплатени корпоративни решения пояснява, че операторите трябва да осигурят начин за проверка на валидността и наличността по електронните инструменти. За потребителите не следва да има каквито и да било такси по картите – били те физически или виртуални.

Наличният баланс на ваучер за храна на електронен носител се намалява със сумата на закупените храни или хранителни продукти, като сумата трябва да е по-малка и равна на наличния баланс. При плащане с ваучер, първо се използват ваучерите с най-кратък срок на валидност. Когато сумата на закупените храни или хранителни стоки е по-ниска от наличния баланс, ваучерът се използва частично и остатъкът остава наличен за използване.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес