Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Училищни директори недоволстват, че МОН и РУО искат от тях огромното количество информация

29 ноември 2024, 07:20 часа • 1157 прочитания

Училищни директори са скандализирани от огромното количество информация, което трябва да набавят по различния искания по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), изпратени им от Министерството на образованието и Регионалните управления по образованието. Преди ден те са получили нова порция питания, на които следва да отговарят "спешно" вместо да съсредоточат в образователния процес, разказаха пред в. "Сега" училищни началници.

ОЩЕ: Половината от обявените позиции на училищни директори останаха свободни

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Какви данни искат от МОН?

Недоволството главно е от това, че всички данни, които им се искат, би следвало да са налични на централно ниво - в базите данни на МОН и РУО. От 2-3 г. например МОН поддържа НЕИСПУО - Национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование, в която директорите два пъти в годината попълват всякакви данни от имена и брой на деца, до отсъствия, извънкласни занимания и т.н. Отделно от това данни събират РУО-тата, Центърът за оценяване на предучилищното и училищното образование и др.

През октомври МОН разпрати до всички училища в страната искане по ЗДОИ, отправено централно към ведомството. В него питащият иска информация за броя на децата, които са се върнали от чужбина в България и са продължили образованието си у нас. Искат се данни за 12-годишен период от време - от 2010 до 2024 г. - по години на завръщане, държава, от която идва детето, и РУО и населеното място, в което се завръща, но без децата на сезонните работници.

Същия месец директорите са получили от РУО искане за информация за резултатите на учениците от НВО в 7. клас по български и по математика през последните 3 г., както и на тези на учениците от НВО в 4 клас през последните 6 г. Данните се искат в таблици, с персонални данни за всеки ученик, година на явяване, училище и населено място.

ОЩЕ: Младите учители се увеличават двойно през последните години

"Това е скандално. Това е подигравка с образователната система и всички учители! За 51 СУ това означава: за 7 клас - таблица със 360 реда и 6 стълба. За 4 клас - таблица със 720 реда и 6 стълба", възкликна тогава във фейсбук Асен Александров, директор на 51-во училище в столицата. По негови изчисления за 51-во училище са необходими поне 3 работни дни на един човек, което в пари би било около 300 лв. "Умножете го по 250 училища за София. Това любопитство ще струва работа на стотици хора за няколко десетки хиляди лева. И това само за София", казва той, изчислявайки, че за всички училища в страната вече би ставало дума за работа, отнемаща десетки хиляди човекочаса със себестойност стотици хиляди лева.

Според него обхватът на достъпа за обществена информация не бива да се разширява до безкрайност, а следва да има граници по целесъобразност, трудоемкост и изпълнимост, за да не се стига до злоупотреби. "Какво предпочитате? Да учим вашите деца или денонощно да пишем безполезни справки?", пита той. Александров разказва, че в случая не е предоставил цялата искана информация, позовавайки се на закона за личните данни и невъзможността персоналните данни на толкова ученици да стават публично достояние.

Преди няколко дни от РУО-София отново са пуснали искане директорите да попълнят анкета с кои НПО работят. "Този път анкетата е само за интеграция на уязвими групи. Няма информация кой за какво им иска тази информация, но е пуснато с текст "СПЕШНО"", разказа директор. Той се чуди защо информация, която би трябвало да бъде събирана централизирано, става отговорност на училищата, които губят твърде от много от времето.

ОЩЕ: МОН пусна тест за справяне със стреса и бърнаута на учителите

Обяснението на МОН

"По същество има едно запитване, изпратено до училищата, и в никакъв случай не се касае за практика от страна на МОН. Не е практика информация за получени въпроси да се иска от училищата, освен ако питането не е за конкретна институция и за информация, с която разполага само тя", категорични са от министерството.

Оттам обясниха, че за да бъде отговорът по темата за завърналите се от чужбина и записани в училища ученици пълен, се е наложило МОН да отправи постъпило заявление до всички училища по реда на закона за достъп до обществена информация, за да отговорят на всички въпроси. "Причината е, че информация за държавата, от която се завръщат, не се събира на национално ниво. През последните 3 години - след разработването и въвеждането на нов модул в НЕИСПУО, се събира информация за ученик, идващ от чужбина, но без да се посочва държавата, в която е пребивавал до този момент. Информацията за целия период, посочен в заявлението за достъп до информация, както и за страната, от която идват децата, може да бъде събрана и обобщена само на училищно ниво. Именно, за да се удовлетвори интереса на заявителя, МОН е предприело действия за събиране на цялата искана информация, вместо да предостави частична такава - за последните 3 години", посочват оттам.

ОЩЕ: Конфликт на интереси в МОН: Дисциплинарки след спорни одити и още по-спорно уволнение

И добавят, че се стремят винаги да предоставят коректна информация от обществен интерес на граждани и медии, като предоставят данни от своите информационни системи. "Заедно с това системата на НЕИСПУО постоянно се надгражда с нови модули и функционалности, за да се облекчава административната тежест на всички нива, както и да се събира полезна информация за анализ и провеждане на образователни политики", казват от МОН.

Правителството отпусна милиони левове за ремонти на училища, общежития, спортни площадки и физкултурни салони

Правителството отпусна десетки милиони за дигитализация и образователни програми

„Аз съм отговорен шофьор“: Над 1 000 ученици преминаха обучения по пътна безопасност

МОН обяви 3 януари за неучебен ден в цялата страна

И учениците в Трявна няма да учат на 3 януари

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес