Внимание, родители: Промяна с деня след изборите за учениците

17 март 2026, 9:45 часа 674 прочитания 0 коментара

Българските ученици ги очаква неочаквано решение на МОН по отношение на деня след предсрочните парламентарни избори, които ще се проведат на 19 април.

По традиция обикновено денят след изборите е неучебен. Причините са от организационно естество - в много училища има избирателни секции и е необходимо време за почистване и подготовка за учебния процес.

Промяната тази година

Още: Минусовите температури носят добри новини за учениците в Плевен

Тази година обаче денят след изборите ще се отклони от обичайната практика. С решение на МОН 20 април ще е неучебен, но присъствен ден.

Служебният министър на образованието проф. Сергей Игнатов обясни промяната - тя не е свързана с изборния процес, а с отбелязването на 150 години от Априлското въстание.

Дългогодишният началник на Регионалното управление на образованието в София-град д-р Ваня Кастрева също отбеляза, че 20 април ще бъде неучебен, но присъствен ден, в който учениците и учителите ще почетат историческото събитие.

Честността на изборите

Още: Лошото време донесе хубави новини за учениците в Русе

В същото време министър Игнатов подчерта, че основната задача на служебния кабинет е да гарантира спокойна обстановка в страната и честно провеждане на изборите, включително и в учебните заведения, които традиционно се използват като секции.

"Служебният кабинет има кратък срок на действие. Основната му цел е да проведе честни и прозрачни избори. За мен е важно системата на образованието да запази спокойствие през следващите месеци", заяви Игнатов пред БНТ.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес