Американска рейтингова агенция понижи рейтинга на Германия

19 януари 2012, 06:36 часа • 3542 | прочитания

Малка американски рейтингова агенция понижи кредитния рейтинг на Германия с една степен и определи перспективата му като негативна, предаде Франс прес.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Иган-Джоунс аргументира своето решение с финансовия товар, който ще трябва да поеме най-голямата икономика в еврозоната, като участва в плановете за спасяване на валутния съюз. Рейтинговата агенция освен това отбелязва, че през 2010 г. държавният дълг на Германия е достигнал 83 процента от нейния брутен вътрешен продукт (БВП), като при това се очаква да е нараснал до близо 86 процента през 2011 г., а бюджетният дефицит е възлизал на 4,6 процента от БВП.

Като положителни черти на националната икономика Иган-Джоунс посочва малката безработица (6,8 процента през 2010 г.), излишъкът в стокообмена и по текущата сметка, сдържането на инфлацията на равнище от 2 процента през 2010 г., но най-вече впечатляващия растеж на БВП от 4 процента през последното тримесечие на миналата година на фона на застоя, в който е изпаднала европейската икономика.

Въпреки че понижи кредитния рейтинг на Германия, малката американска рейтингова агенция очаква доходността на емитираните от страната облигации да остане ниска, като се има предвид, че нейната икономика е сред най-устойчивите в ЕС и че Европейската централна банка (ЕЦБ) осигурява ликвидност.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес