Белгиец се самоуби след двумесечен разговор с чатбот

29 март 2023, 10:36 часа • 6355 | прочитания

Белгиец се самоуби след двумесечен разговор с чатбота "Елиза", съобщиха местни медии. Съпругата на покойния трийсетина годишен мъж обяснила, че в последните две години той много се тревожел за състоянието на природата и се опасявал, че човечеството е безсилно пред промените в околната среда.

Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци

Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали

Постепенно мъжът започнал да се затваря в себе си и да общува основно с машината. В последните разговори с чатбота той споменал за самоубийство, а "Елиза" отговорила, че в отвъдното ще живеят "завинаги като един, в рая".

Съпругата е убедена, че повод за самоубийството са тъкмо тези разговори, към които изглежда има пристрастяване, подобно на наркотична зависимост. Медиите отбелязват, че тя е майка на две деца, както и че семейството не е имало други проблеми, пише БТА.

Чатботът "Елиза" е създаден през 60-те години на миналия век и е представен като "терапевт", с когото може да се води логичен разговор. Медиите поясняват, че създаването на програмата е сред първите опити за развитие на изкуствен интелект, какъвто е ChatGPT.

Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)

Още: Тръмп се усети: "Путин никога не е искал да спре войната". Оръжие от САЩ потича към Украйна след сделката за минералите? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес