Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел ще обсъди с колегите си всички налични правни средства, за да гарантира, че Русия ще плати за възстановяването на Украйна. Това той заяви на тазгодишната двудневна министерска конференция на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в полския град Лодз, цитиран от АФП.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
"Днес ще се срещна с моите колеги външни министри... Ще проучим всички правни възможности, за да сме сигурни, че Русия ще плати за разрушенията, които причинява в Украйна", заяви Борел пред репортери.
Той припомни, че ЕС е замразил руски активи на стойност близо 20 млрд. евро, откакто Москва нахлу в Украйна, и че западните санкции са довели и до замразяването на 300 млрд. евро от валутните резерви на Централната банка на Русия по света.
"Тези резерви са блокирани. Но от това да бъдат блокирани до това да бъдат иззети е голяма разликата", каза Борел. "И има правни процедури, които трябва да бъдат проучени. Но нашето предложение е на масата... Русия трябва да плати за възстановяването на Украйна."
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
ОЩЕ: Руска пропагандистка за Украйна: Неприлично голяма страна, трябва да я намалим (ВИДЕО)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Полша е домакин на тазгодишната министерска конференция, като в момента страната е ротационен председател на ОССЕ, чиито членове са както Русия, така и Украйна. Варшава отказа да допусне в Полша руския външен министър Сергей Лавров, на когото са наложени европейски санкции, което предизвика гневен отговор от страна на Москва. Вместо това делегацията на Русия на конференцията се води от нейния постоянен представител в ОССЕ Александър Лукашевич.
ОССЕ е създадена през 1975 г., в разгара на Студената война, за да насърчава отношенията между Западния и Източния блок. Понастоящем в нея членуват 57 държави, включително страни от НАТО и съюзници на Москва.