Дания пое председателството на Съвета на ЕС от Полша и се захваща с наболял проблем

01 юли 2025, 11:05 часа 555 прочитания

На 1 юли започва шестмесечното ротационно датско председателство на Съвета на Европейския съюз. Страната поема щафетата от Полша и ще определя дневния ред на политическите органи на ЕС до 31 декември 2025 г. На 1 януари 2026 г. председателството на Съвета на ЕС ще бъде поето от Кипър. И така: какво можем да очакваме в следващите шест месеца - темата е водеща в световния печат днес. 

По-твърд подход с мигрантите

Дания се захваща с проблема с имиграцията в ЕС, пише френският в. "Трибюн", като отбелязва, че по време на председателството си, Копенхаген иска да въведе по-твърди правила за прием на мигранти на континента. 

Още: Дания одобри мобилизация и на жените на фона на руската заплаха

"Лявото датско правителство иска да насочи ЕС надясно по отношение на миграцията", пише също и френският в. "Уест Франс". Ръководителката на датското правителство Мете Фредериксен е социалдемократка, но това не означава, че ще заеме леви позиции, подчертава изданието, като напомня, че тя от години има една от най-твърдите в цяла Европа позиции срещу миграцията.

В Дания броят на разрешителните за работа се е удвоил за по-малко от десет години, защото страната се нуждае от чуждестранна работна сила, но те могат бързо да бъдат отнети.

47-годишната лидерка, която е начело на Дания от 2019 г., се опитва да отговори на опасенията на своите избиратели, като ограничава броя на приеманите мигранти и същевременно поддържа щедра социална държава. На парламентарните избори през 2022 г. нейната партия излезе начело с голяма разлика (27,5%), утвърждавайки линията, която е нетипична за лява партия. Този твърд подход спечели на Фредериксен подкрепата и на много десни национални лидери, като Доналд Туск, Фридрих Мерц и Джорджа Мелони от крайната десница в Италия.

Дали това ще бъде достатъчно, за да се наложи аутсорсинг на молбите за убежище към страни извън ЕС? През 2024 г. Копенхаген подписа споразумение с Косово за приемане на 300 чуждестранни затворници и се опита да направи същото с Руанда за търсещите убежище. Но подобно на Италия на Мелони, Фредериксен се сблъска със закона, защото това е равносилно на връщане - забранена практика за мигрантите, които трябва да могат да подадат молба за убежище, преди да бъдат депортирани, ако им бъде отказано.

Още: Испания трябва да харчи като всички останали 5% от БВП: Италия и Дания недоволни от Мадрид

Тази гледна точка обаче се налага в съзнанието на хората. 27-те държави членки на ЕС вече приеха създаването на "центрове за връщане" в трети страни, които да обработват молбите, преди мигрантите и бежанците да пристигнат на европейска територия.

Отбраната пред лицето на руската заплаха 

Копенхаген няма да се фокусира само върху имиграцията. Освен че ще даде тласък на отбранителната индустрия пред лицето на руската заплаха, социалдемократическото датско правителство иска да постигне напредък в сферата на опазването на околната среда и прекратяването на търговската война със САЩ, на фона на провокациите на Тръмп по отношение на Гренландия - автономна територия, принадлежаща именно на Дания. Но темата, по която Копенхаген може би ще бъде най-внимателно наблюдаван, е реформата на фармацевтичните разпоредби. Тази индустрия е важна за икономиката на страната (20% от износа), с водещото предприятие за лечение на диабет "Ново Нордиск".

Различна позиция заема нюйоркският в. "Дейли газет". "Европейската сигурност е начело на приоритетите на датското европредседателство", гласи заглавието на статията, която предрича, че Копенхаген ще използва ротационния си мандат, за да подтиква страните членки на ЕС да спазят обещанията за увеличаване на разходите за отбрана.

Още: 200 млн. евро плаща Дания на Косово, за да настани там свои затворници

Дания е сред европейските държави, които са най-притеснени от руското нахлуване в Украйна, започнало през 2022 г. Страната вече увеличи военните си разходи, отбелязва американското издание.

Сходна позиция заема и португалският в. "Публико". В условията на "голяма непредсказуемост" на международната сцена Дания, която днес поема за осми път председателството, избра като свои приоритети отбраната и конкурентоспособността.

Дания наследява Полша, чието председателство беше съсредоточено върху 16-ия и 17-ия пакет от санкции срещу Русия, отбелязва и португалското онлайн издание "Нотисиаш ао минуто". Изданието цитира интервю на Фредериксен за датския в. "Политикен", публикувано в неделя, в което тя казва: "Ясно е, че сигурността е основният приоритет."

От твърдо антиевропейска до най-проевропейската позиция 

Още: Либерална Дания в миналото с крайни датчани сега: Отношението към бежанците промени държавата

Министър-председателката Фредериксен е евроскептичка, която премина в редиците на проевропейските лидери, отбелязва френският в. "Монд". Тя защитава "силна Европа" и е съюзничка на Мелони в борбата срещу имиграцията.

В началото на мандата си начело на страната, датската лидерка се самоопределяше като "твърдо антиевропейска" и се противопоставяше на повишаването на разходите за отбрана, заедно с Австрия, Нидерландия и Швеция. Шест години по-късно тя е сменила тона изцяло - доказателство за това е хвалебствената ода за Европа, която тя произнесе на 21 май пред датския парламент, отбелязва в. "Монд".

"Това е вероятно най-проевропейската позиция, заемана някога от който и да е датски премиер", смята политическата анализаторка Ноа Редингтън, цитирана от френското издание.

"Обичам Дания. Но аз също така съм и ревностна европейка", подчерта Фредериксен. "Само със силна Европа ще можем да постигнем напредък в собственото си общество", смята бившата антиевропейска лидерка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес