"Достойно" за трибунал: Русия убива брутално украински военнопленници и го прикрива

27 май 2025, 14:19 часа • 2774 | прочитания

По-малката дъщеря на украинския войник Серхий Григориев е татуирала на китката си фразата "Всичко ще бъде наред". Баща ѝ редовно го повтарял в кратките телефонни разговори от фронта. Съпругата му и по-голямата му дъщеря също не спрели да вярват, че той ще се върне у дома, дори след като през 2022 г. е заловен от руската армия - все пак Москва е задължена да защитава военнопленниците по силата на международното право. Когато обаче Григориев най-накрая се прибира у дома, това става в чувал за трупове.

В руския смъртен акт се посочва, че 59-годишният мъж е починал от инсулт. Но украинската аутопсия показва нещо съвсем различно, потвърдено и от бивш военнопленник, който е бил задържан заедно с него, а именно история на насилие и медицинска небрежност от страна на похитителите.

Още: Екзекуции на украински военнопленници: Руски командири участват пряко, Путин одобрява

Един от над 200 починали в плен украински защитници

Григориев е един от над 200 украински военнопленници, които са починали в затвора след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди три години. Според представители на групи за защита на правата на човека, ООН, украинското правителство и украински съдебен лекар, извършил десетки аутопсии на военнопленници, насилието в руските затвори вероятно е допринесло за много от тези смъртни случаи, предава Associated Press. Агенцията е интервюирала и роднините на 21 починали украински военнопленници.

Служителите твърдят, че броят на загиналите в затвора увеличава доказателствата, че Русия системно малтретира пленени войници. Те казват, че несъответствия в съдебномедицинските експертизи като тази на Григориев и репатрирането на осакатени и разложени тела свидетелстват за опит да се прикрият предполагаеми изтезания, глад и лошо здравеопазване в десетки затвори и центрове за задържане в Русия и окупирана Украйна.

И руските власти са обвинявали Украйна в лошо отношение към руските военнопленници - твърдения, които ООН частично подкрепя, макар да твърди, че нарушенията в Украйна са много по-рядко срещани и по-малко тежки от тези, в които е обвинена Русия.

Снимка: Володимир Зеленски, Telegram

Още: За Русия международното право е празен лист хартия: пак разстреляни украински военнопленници

Пленниците от Мариупол

Григориев се присъединява към украинската армия през 2019 г., след като губи работата си като офис служител в гимназия. Когато войната започва три години по-късно, той е разположен заедно с други войници в Мариупол - южния пристанищен град, който дълго време беше под руска обсада в началото на войната, далеч от дома му в централната Полтавска област.

На 10 април 2022 г. Григориев се обажда на семейството си, за да ги увери, че "всичко ще бъде наред". Това е последният път, когато те разговарят с него. Два дни по-късно роднина на войник от подразделението му се обажда, за да съобщи, че има заловени войници. След падането на Мариупол под властта на Русия повече от 2000 военни, защитаващи града, стават руски пленници.

Скоро семейството му получава обаждане от Международния комитет на Червения кръст, който потвърждава, че Григориев е жив и официално регистриран като военнопленник, което му гарантира защита съгласно Женевските конвенции. "Казаха ни: това означава, че всичко е наред (...) Русия трябва да го върне", спомня си съпругата му. През август 2022 г. тя получава писмо от него, в което Григориев се обръща към нея с псевдоним. "Скъпа моя Халочка", пише той. "Аз съм жив и здрав. Всичко ще бъде наред".

Още: "Заловете командира и убийте останалите": CNN със записи, показващи екзекуции на украински военни (ВИДЕО)

Отчаяно търсейки повече информация, 31-годишната му дъщеря Оксана претърсва акаунтите в руските социални мрежи, където редовно се появяват видеоклипове с украински военнопленници. В крайна сметка тя го видяла в един от тях - изглеждал измършавял и нямал зъби. Посивялата му коса била подстригана много късо, а нежните му черти били частично покрити от брада. Във видеото, което вероятно е заснето под натиск, Григориев казва пред камерата: "Жив и здрав съм".

"Но ако го погледнеш, можеш да видиш, че това не е вярно", казва Оксана.

Брутално насилие

Олексий Гончаров, 48-годишен украински военнопленник, който е бил задържан заедно с него и е живял в една и съща затворническа барака с Григориев, в продължение на месеци е свидетел как съкилийникът му понася същите тежки наказания като всеки друг военнопленник в Каменско-Шахтинската наказателна колония в Югозападна Русия. "Всички получаваха удари - без изключения", казва Гончаров, който впоследствие е върнат в Украйна като част от размяна на затворници.

Още: Колко украински военнослужещи държи Русия в плен?

Гончаров изпитва месеци наред болки в гърдите, докато е в плен. Дори и тогава побоищата не спирали, казва той, а понякога започвали и след молбите му за медицинска помощ, които били пренебрегвани. "Към края едва ходех", разказва той. След връщането си в Украйна е диагностициран с туберкулоза - все по-често срещано заболяване сред завръщащите се военнопленници.

Снимка: Володимир Зеленски, Telegram

В доклад на ООН от 2024 г. се посочва, че 95% от освободените украински военнопленници са били подложени на системни изтезания. Затворниците описват побои, електрошокове, задушаване, сексуално насилие, продължителни стресови позиции, инсценирани екзекуции и лишаване от сън.

В доклада се казва също, че някои руски военнопленници са били малтретирани от украинските сили при първоначалното им залавяне, включително с побой, заплахи и електрошокове. Отчетено е обаче, че малтретирането е спирало, след като руските военнопленници са били премествани в официални украински центрове за задържане.

Григориев бил физически силен и често надвивал по-младите затворници по време на принудителните упражнения, спомня си Гончаров. Но с течение на времето той започвал да показва признаци на физическо отслабване - замаяност, умора и накрая неспособност да ходи без чужда помощ. Въпреки влошаването на състоянието му, служителите на затвора му осигурявали само минимални здравни грижи, казва Гончаров.

Още: Освободените украински военнопленници изхвърлиха на боклука подаръците от Лукашенко (СНИМКИ)

Смъртта на украинските военнопленници

В светла, стерилна стая с кисело-сладка миризма на човешко разлагане Инна Падей извършва аутопсии на украински войници, репатрирани от Русия, както и на цивилни, ексхумирани от масови гробове. Стотици тела, увити в черни найлонови чували, са доставяни с хладилни камиони в моргата в Киев, където работи тя. Загиналите в сраженията все още носят военни униформи и често имат видими външни рани. Телата на бившите военнопленници са облечени в затворнически униформи и често са обезобразени и разложени.

Задачата на Падей и други експерти по съдебна медицина е да сглобят заедно картината на това как са загинали войници като Григориев. Тези доклади често са единствената достоверна информация, която семействата на войниците получават, и ще бъдат използвани от Украйна, заедно със свидетелствата на бивши военнопленници, за повдигане на обвинения срещу Русия за военни престъпления в Международния наказателен съд.

Тялото на бивш военнопленник, прегледано наскоро от Падей, има фрактура с размерите на бадем от дясната страна на черепа. Това подсказва, че войникът е бил ударен с тъп предмет - удар, който може да е достатъчно силен, за да го убие веднага или малко след това, казва тя. "Тези наранявания невинаги са пряка причина за смъртта, но те ясно показват използването на сила и изтезания срещу военнослужещите", посочва Падей.

По-рано тази година Amnesty International документира мащабни изтезания на украински военнопленници в Русия. В доклада на организацията се критикува особено тайната на Руската федерация по отношение на местонахождението и състоянието на военнопленниците, като се посочва, че тя отказва да предостави на правозащитни групи или здравни работници достъп до своите затвори, оставяйки семействата в неведение в продължение на месеци или години относно техните близки.

Още: Русия продължава с грубите нарушения на правата на украинските военнопленници: Доклад на Amnesty International

Според украинското правителство от над 5000 военнопленници, които Русия е репатрирала в Украйна, най-малко 206 са загинали в плен, включително над 50 при експлозия в контролирана от Русия затворническа барака. Става въпрос за затвора в Еленовка, Донецка област: Годишнина от руското престъпление в Еленовка: "Бяха оставени да умрат и тези, които можеха да бъдат спасени" (СНИМКИ).

Още 245 украински военнопленници са били убити от руски войници на бойното поле, твърдят украински прокурори.

Снимка: Володимир Зеленски, Telegram

Русия прикрива истинските причини?

Очаква се броят на загиналите военнопленници да нарасне - все повече тела се връщат и идентифицират, но съдебните експерти са изправени пред сериозни предизвикателства при определянето на причините за смъртта. В някои случаи липсват вътрешни органи. В други изглежда така, сякаш синините или нараняванията са били скрити или отстранени. Украинските служители смятат, че осакатяването на телата е опит на Русия да прикрие истинските причини за смъртта. Друга пречка е екстремното разлагане, твърдят служителите.

"Те държат телата, докато не достигнат състояние, в което нищо не може да бъде установено", казва Петро Яценко - говорител на украинската правителствена агенция, отговаряща за делата на военнопленниците.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че незабавната размяна на военнопленниците трябва да бъде част от всяко споразумение за прекратяване на огъня, заедно с връщането на хиляди украински цивилни граждани. В това число влизат деца, принудително депортирани в Русия. През уикенда се състоя най-голямата размяна на пленници между Русия и Украйна по време на войната: След "1000 за 1000" военнопленници: Нито следа от "Азов" и нито един върнат войник.

При извършените в Украйна аутопсии е установено, че петима от украинските защитници, загинали в плен, са починали от сърдечна недостатъчност, включително войници на 22, 39 и 43 години. Четирима други са починали от туберкулоза или пневмония, а други трима са загинали съответно от инфекция, задушаване и удар с тъп предмет в главата.

Падей казва, че случаи като тези, а и други, които е видяла, са показатели, че физическото насилие и нелекуваните наранявания и заболявания вероятно са допринесли за смъртта на много войници.

В един от докладите от аутопсията съдебните лекари посочват, че едно лице е било ударено с ток и пребито само няколко дни преди да умре от сърдечна недостатъчност и крайно изтощение. При други аутопсии е отбелязано, че телата са имали признаци на гангрена или нелекувани инфекции.

"Всичко, което върнатите затворници описват... ние виждаме същото по телата", казва Падей, цитирана от Associated Press.

Месеци след задържането на Григориев в Каменско-Шахтинския затвор, както и след като дъщеря му го видяла във видеоклипа на руската армия в социалните мрежи, здравословното му състояние значително се влошило. Вместо да бъде изпратен в болница, той е преместен в малка килия, която е изолирана от останалите затворници, казва бившият му съкилийник. Друг украински пленник - парамедик - е назначен да остане с него. "Беше влажно, студено, без никакво осветление", спомня си Гончаров.

Григориев умира в тази килия около месец по-късно. Според руския му смъртен акт това е станало на 20 май 2023 г. Семейството му научава едва след повече от шест месеца. ДНК тест потвърждава, че пристигналото в Украйна тяло е негово. Извършената аутопсия оспорва твърдението на Русия, че Григориев е починал от инсулт. В нея се казва, че той е издъхнал от травма в корема, която е увредила и далака му. Тялото на Григориев е предадено на семейството през юни миналата година и скоро след това той е бил погребан в родния си град Пирятин.

За да го почетат, съпругата и по-голямата дъщеря на Григориев, Яна, последват примера на Оксана и татуират китките си. "Сега имаме ангел в небето, който бди над нас", казва съпругата му. "Вярваме, че всичко ще бъде наред".

Още: Съюзниците одобриха трибунал за преследване на Путин и останалите руски лидери (СНИМКИ, ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес