Президентът на Европейската централна банка (EЦБ) Кристин Лагард заяви, че най-големият ѝ страх не е, че Европейският съюз ще натрупа „планина от дългове“, а че правителствата могат „брутално“ да намалят стимулиращите мерки. Такива програми, добави тя, трябва да бъдат "постепенно" и внимателно намалени.
Още: Таксиметров шофьор е блъснал протестиращи в Сърбия (ВИДЕО)
Още: Мащабен срив на тока в Чехия: Транспортът спря, хора останаха в асансьорите
"Това е най-трудният, най-сюблимният момент, когато трябва да се направят оценки", каза Лагард пред CNN, цитирана от БГНЕС.
Някои политици се притесняват, че страните ще задлъжнеят твърде много за подкрепа на икономиката тази година, но Лагард не мисли така.
Правителствата са отделили милиарди долари помощ през последната година за смекчаване на икономическия шок, причинен от пандемията COVID-19, с подкрепата на централни банки като ЕЦБ. Европейските лидери също така одобриха пакет за икономическо възстановяване в размер на 1,8 милиарда евро и бюджет за подпомагане на икономиките на ЕС след кризата.
Още: Химически оръжия в празни бутилки и крушки: Европейски доказателства за руски престъпления
Още: Северна Македония бори демографската криза с данък за неженени
Лагард обаче подчертава, че дори когато икономиката започне да се подобрява и възстановява, политиците не трябва да оттеглят подкрепата си твърде рано. В последната си прогноза, публикувана през декември, ЕЦБ прогнозира, че европейската икономика ще нарасне с 3,9% през 2021 г., като производството ще достигне нива отпреди пандемия до средата на 2022 г. Лагард отбеляза, че подобни прогнози до голяма степен зависят от ваксинацията, която протича бавно в Европейския съюз. Като напомняне е спорът между лидерите на ЕС и AstraZeneca миналия месец, след като производителят на ваксини заяви, че ще достави по-малко дози от обещаното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Поредна размяна на военнопленници между Русия и Украйна: Ще бъдат ли пуснати всички? (СНИМКИ)
Още: Атаката в Киев е засегнала полското консулство, Русия не "брои" ранените цивилни (ВИДЕО)
„Имаме ваксини, с все повече всяка седмица, което е добре. Те се произвеждат, разпространяват. Но хората все още не са ваксинирани. Ще отнеме известно време, докато се сдобием с колективен имунитет, който сам по себе си няма да бъде задоволителен, тъй като се появяват нови щамове", каза Лагард.
Другият ключ, според Лагард, би бил прилагането на програмите за помощ. Докато фискалните правила на ЕС са облекчени, по-богатите държави-членки отпускат пари, а Брюксел отпуска заеми на затруднени страни като Италия и Испания.
Темата продължава и в тези материали.
Още: Мощен взрив разтърси Рим, има ранени (ВИДЕА)
Още: Гърция под "топлинен купол": Температурите достигат 42 градуса