Прекратяването на покупките на руски газ от страна на Украйна може да доведе до рискове за транзита към Европа през зимата, заяви заместник-генералният директор на Фонда за национална и енергийна безопасност на Русия Алексей Гривач, цитиран от РИА Новости.
Още: Дронове прелетяха до главната военноморска база на Швеция (СНИМКА)
Украйна спря вноса на руски газ днес заради спор по цените, предаде по-рано Ройтерс, позовавайки се на руски източници, уточнявайки, че транзитът към Европа през Украйна не е засегнат.
Компанията Нафтогаз Украйна отказа днес по-рано да даде каквато и да било информация за това, че е спряла да купува газ от Русия, съобщи ИТАР-ТАСС.
Вносът за Украйна спря седмици преди планираното подписване на споразумение за свободна търговия между Украйна и ЕС, стъпка, която разгневи Москва, отбелязва Ройтерс.
Още: Молдова избира Европа: Масов протест не иска да е руска платформа за хибридни атаки (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още: Немско издание: София опитва да приобщи българите в Молдова към европейската идея
Близо половината от руското синьо гориво за Европа преминава през територията на Украйна. Представител на Газпром обаче уточни, че транзитът на руски газ за европейските клиенти през Украйна не е засегнат. "Всички заявки за износ са изпълнени", допълни същият източник. И Газпром, и Нафтогаз отказват да коментират спирането на доставките на руски газ за Украйна, отбелязва Ройтерс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Крал Чарлз III и съпругата му Камила ще посетят Ватикана