Фалстарт като у нас: Косовският парламент пак е без председател

05 май 2025, 16:36 часа • 374 | прочитания

Подобно на няколко поредни български парламента, и косовският изпитва затруднения да избере председател. Провали се и единадесетият опит да бъде конституиран парламентът на страната след парламентарните избори през февруари. Това съобщи косовското издание "Коха диторе", цитирано от БТА. За трети път косовските депутати днес отказаха да сформират комисия за тайно гласуване за избор на нов председател на парламента. Следващото заседание е насрочено за сряда.

Все още продължава учредителното заседание, което започна на 15 април. Причината за проточването -  дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK), дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK), десният Алианс за бъдещето на Косово (АБК)

и най-голямата партия на косовски сърби Сръбска листа периодично отказват да предложат представители в комисията, за да се осигури безпроблемно тайно гласуване, допълва радио Свободна Европа.

Още: Три европейски държави пратиха войници в Косово (ВИДЕО)

Бламират кандидатката на Курти 

Досега депутатите са приели само две точки от дневния ред на учредителното заседание: доклада на Временната комисия за проверка на мандатите и клетвата на депутатите. Процесът обаче спря на третата точка: избор на председател на парламента.

Номинацията на председател на парламента е изключително право на победителя в изборите – лявото националистическо Движение "Самоопределение", но предложената от партията кандидатка Албулена Хаджиу не можа да получи нужните 61 гласа подкрепа.

Последният опит за конституиране на парламента пропадна малко преди лидерът на "Самоопределение" и досегашен премиер Албин Курти да изпрати писмо до лидера на Демократичния съюз на Косово Люмир Абдиджику с призив за постигане на политическо споразумение.

Още: Албин Курти подаде оставка

Тайното гласуване - противоконституционно

Депутатите от партиите, които бяха в опозиция в предходния парламент казват, че начинът, по който "Самоопределение" се опитва да бъде избран председател на парламента чрез тайно гласуване е противоконституционен.

Партиите, които са против кандидатурата на Албулена Хаджиу за председател на парламента, поискаха от "Самоопределение" да промени предложението си, за да може процесът да бъде деблокиран. ДПК и АБК смятат, че тя е „противоречива фигура“, а ДСК заяви, че няма да подкрепи нито един кандидат, предложен от Самоопределение.

Снимка БГНЕС

„Самоопределение“ отказва да промени предложението си с мотива, че Хаджиу е депутатът в парламента, който е получил най-много гласове на изборите – 125 000.

Още: Курти обвини Сърбия в намеса в парламентарните избори

Без парламент няма правителство

Докато не бъде конституиран парламентът, не може да бъде формирано правителството на Косово.

ЕС заяви, че Косово трябва бързо да сформира нови институции, а някои посланици на западни държави също призоваха за преодоляване на блокадата, отбелязва Радио Свободна Европа.

Според резултатите от изборите за косовски парламент на 9 февруари "Самоопределение" на досегашния премиер Албин Курти печели 48 места в 120-местния парламент на Косово.

Още: Албин Курти обяви победа в Косово

След него се подреждат Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) с 24 места, Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) с 20 места, коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай (АБК) с 5 места и ИНИЦИАТИВА (NISMA) на Фатмир Лимай с 3 места.

Никой не събира 61 гласа

Останалите 20 места са гарантирани за малцинствените общности без значение дали преминават прага от 5 процента за влизане в парламента – 10 за сърбите и общо 10 за турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани. Най-голямата партия на косовските сърби "Сръбска листа" получава 9 от запазените 10 места.

Последното, десето място за сръбската общност, се заема от партията на министъра на общностите и завръщането в досегашното правителство на Косово Ненад Рашич – гражданската инициатива "За свобода, справедливост и оцеляване“ (GI SPO).

За избирането и на председател, и на правителство, е необходимо мнозинство от 61 гласа, с каквото нито една от политическите формации не разполага.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес