Министърът на финансите на Франция Бруно Льо Мер призова за програма на Международния валутен фонд в размер на 15 млрд. евро за подпомагане на Украйна през следващите четири години.
Още: Палки и бруталност: Русия арестува азербайджански лидери (ВИДЕО)
Преди срещата на министрите на финансите от Г-20 в Индия тази седмица Льо Мер заяви, че иска "да работим по програма на МВФ за Украйна, която може да бъде от порядъка на 15 млрд. евро за четири години".
"Освен подкрепата, предоставена от Европа, освен подкрепата, предоставена от страните от Г-7, е важно и МВФ да се мобилизира за Украйна" каза той, цитиран от БГНЕС.
Кристалина Георгиева: Украйна се нуждае от 48 млрд. долара
В петък МВФ съобщи, че е постигнал споразумение на ниво служители с украинските власти, което проправя пътя към пълноценен заем. Според Фонда Украйна ще може да поиска финансова подкрепа след "стабилно" представяне при изпълнение на целите си.
Още: Командирът на 8-ма общовойскова руска армия е убит - първи данни*
Още: Откраднал 35 млн. долара: Бившата дясна ръка на Шойгу ще лежи дълго в руски затвор
Льо Мер допълни, че Франция ще настоява и за по-строги санкции срещу Москва.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха българка, снимала еротичен филм на плаж в Халкидики (СНИМКА)
Още: Молдовският коз на Путин е на път да влезе в затвора задълго
"В рамките на Г-7 ние също така ще се застъпим за засилване на икономическите санкции срещу Русия", добави Льо Мер.
Икономиката на Украйна се сви с 30 % през миналата година, което е по-малко от очакваното. Въпреки това възстановяването и реконструкцията на страната се оценяват на стотици милиарди долари.
Освен работата на МВФ с Украйна, Световната банка също е мобилизирала над 18 млрд. долара спешно финансиране за страната, като над 16 млрд. долара са изплатени чрез проекти.
Още: Трибунал за Путин: Зеленски с важна стъпка, украинският парламент е на ход
Още: Руски изтребител се разби насред Русия
Министерството на финансите на Франция изчислява, че европейската финансова помощ за Украйна вече е достигнала 18 млрд. евро.