Хърватия ще закупи до 50 танка Leopard от Германия в рамките на сделка, която включва изпращане на някои от по-старите X танкове и друго военно оборудване в Украйна, предаде АФП.
Още: Заради стачка на персонала: Лувърът остана затворен почти цял ден
Още: Руснак получи халюцинации, че украинците го пленяват и си сряза гърлото в банка (СНИМКИ, ВИДЕО)
Писмото за намерения, подписано от хърватския министър на отбраната Иван Анушич и германския му колега Борис Писториус в Берлин, предвижда Загреб да достави на Украйна 30 танка, 30 бойни машини, боеприпаси и оборудване.
Според хърватското министерство на отбраната стойността на тези по-стари оръжия, произведени в Източна Европа, ще бъде приспадната от общата цена за новите Leopard 2A8, които Хърватия ще закупи.
Още: Триъгълна сделка: Чехия дава танкове на Украйна и получава нови от Германия
Още: В Прищина съдят 53-ма сърби за убийството на 370 косовски албанци
Още: Ердоган: Скоро ще имаме толкова много ракети, че никой няма да смее да ни предизвика (ВИДЕО)
„Добавената стойност на този модел на покупка е помощта за Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия“, заявиха от министерството.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Един загинал и двама ранени след атака в автобус
Още: Politico: Граничните страни на Европа подготвят болниците си за война
Подробностите по споразумението ще бъдат обявени след пълното му подписване.
Анушич заяви, че споразумението ще бъде изпълнено бързо.
„Това е един от най-важните проекти за модернизация на хърватската армия“, подчерта хърватският министър.
Още: Захарова: САЩ стопираха разговорите с Русия за "нормализиране на отношенията"
Още: Разпадат се във въздуха: Втори случай със самолет на една и съща руска авиокомпания (ВИДЕО)
Според министерството Хърватия ще закупи и произведени в САЩ ракетни системи Himars M142, както и безпилотни летателни апарати.