Очаква се през тази година авиокомпаниите да загубят 47,7 милиарда долара, тъй като секторът продължава да се мъчи да се възстанови от коронавирусната пандемия, заяви в сряда Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), като това е по-лоша прогноза от предходната, съобщава Франс прес.
Още: Тръмп има лесно решение - трябва да построи стена между Русия и Украйна
Още: Туристи намериха тайно съкровище в гората (СНИМКИ)
През декември IATA прогнозира нетни загуби за сектора след облагането с данъци в размер на 38 млрд. долара.
В същото време обаче днес IATA леко повиши прогнозата си за глобалния въздушен пътнически трафик, заявявайки, че през 2021 г. той ще достигне 43 процента спрямо нивата преди пандемията.
"Финансовите резултати ще бъдат по-лоши и по-изменчиви тази година, отколкото очаквахме в нашата прогноза от декември, поради трудности при контролирането на вариантите на коронавируса и по-бавна ваксинация в някои региони“, се посочва в доклад на международната асоциация.
Още: Заговор на Макрон: Опитва ли се френският президент да повлияе на избора на папа?
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
През миналата година авиокомпаниите загубиха над 126 млрд. долара, тъй като кризата с Covid-19 накара държавите да поставят в локдаун редица градове, да затворят граници и да забранят международните полети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Според IATA Северноамериканските авиокомпании ще се справят по-добре, отколкото се смяташе досега, като в рамките на тази година ще понесат загуби за 5 млрд. долара вместо за 11 млрд. долара благодарение на възстановяването на вътрешния пазар там.
Перспективите пред авиосектора в Европа обаче се влошиха поради по-бавната ваксинационна кампания на стария континент и по-малкото облекчаване на международните ограничения за пътуване.
Според новата прогноза на IATA, европейските авиокомпании вече са изправени пред загуби от 22 млрд. долара през настоящата година в сравнение с декемврийската прогноза за 12 млрд. долара.
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания