Как Русия променя шпионската си дейност в Европа. Нов подход

5097
Как Русия променя шпионската си дейност в Европа. Нов подход
Снимка: Getty Images / Guliver

Миналата година Русия ограничи броя на официалните германски представители в страната до 350 души – става въпрос за дипломатическия състав, но също и за преподаватели и сътрудници на фондации. На свой ред Германия разпореди затварянето на руски консулства, а режимът на Путин реши да остави само посолството в Берлин и генералната консулска служба на Русия в Бон.

Изгонването на десетки руски шпиони, работещи под дипломатическо прикритие, нанесе тежък удар на Москва. Тя обаче междувременно е реорганизирала тази своя дейност, пишат WDR, NDR и "Зюддойче Цайтунг“, позовавайки се на източници от сектора по сигурността. Според тяхно проучване около 20 шпиони все още са акредитирани като дипломати в Германия. Това обаче вече не е достатъчно за провеждането на сложни операции - включително и защото тези останали служители са в полезрението на германските органи за сигурност, пишат трите издания.

Шпиони-дипломати

Още: Отбраната на Харков: Как украинците копаят с лопати под непрекъснатите обстрели (ВИДЕО)

Шпионите, прикрити като дипломати, винаги са били в центъра на вниманието на Федералната служба за защита на конституцията (вътрешното разузнаване). Благодарение на дипломатическия си статут те са до голяма степен защитени от съдебно преследване и традиционно се използват за вербуване на източници с цел получаване на информация. По оценки на германското контраразузнаване до една трета от дипломатите на Русия всъщност са агенти.

Допреди нападението на Русия над Украйна германските политици се въздържаха от крайни мерки срещу тази армия от руски шпиони, за да не се обтягат дипломатическите отношения. Сега на тази политика на сдържаност беше сложен край. През 2022 Германия изгони 40, а през следващата година – още 30 руски „дипломати“ – на практика почти целия технически персонал. Същото сториха и редица други страни в Европа, като общо около 500 руски шпиони трябваше да се върнат у дома. Днес не е останало много от тази шпионска мрежа в дипломатическите и консулските служби на Русия, която е била изграждана в продължение на десетилетия.

Има данни за това, че Русия се опитва да замени изгонените агенти от Европа с шпиони, работили досега в посолствата в Африка. Нидерландската служба за вътрешно разузнаване също наскоро предупреди, че Москва внедрява агенти с фалшифицирани биографии, прикрити като бизнесмени. В същото време Русия разчита на страни с приятелски настроени правителства като Унгария или Сърбия. Твърди се, че руски шпиони действат и в Турция, Дубай и Северна Африка. Има сериозни подозрения, че режимът на Путин работи тясно и с организираната престъпност.

"По-твърд подход"

Още: Украйна контролира петролните платформи в Черно море и подкопава разузнаването на Русия: Оценка

От началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 Москва е сменила тактиката си и е възприела "по-твърд подход". От германското вътрешно разузнаване уточняват, че това включва по-безскрупулни действия – дори с цената на това някои операции да бъдат разкрити. Добър пример за това е оповестяването на подслушания разговор между германски висши офицери, обсъждащи искането за предоставяне на крилати ракети „Таурус“ на Украйна. Целта на тази операция беше да се настроят едни срещу други западните съюзници.

Освен това се използват активно новинарски сайтове за провеждането на мащабни дезинформационни кампании. В Полша и Чешката република например бяха разкрити мрежи за оказване на политическо влияние чрез подкупването на политици. Бивш високопоставен мениджър от германския борсов индекс DAX беше осветлен като ръководещ мрежа от агенти в цяла Европа.

Консулството в Бон играе явно специална роля

Генералното консулство в Бон изглежда има специална роля в руския шпионаж: в бившата германска столица все още се намира голямата част от кадрите на Министерството на отбраната, там работят и редица международни организации, чиято дейност представлява интерес за Москва. В същото време Бон се намира на място, откъдето лесно и бързо могат да бъдат изпращани служители в съседни държави като Франция, Нидерландия, Люксембург или Белгия.

Още: Лагерът на Тръмп нарече "фейк" разпространения в медиите план за край на войната в Украйна

Брюксел, като седалище на Европейския съюз и НАТО, е от особено значение за руското ръководство, когато става въпрос за събиране на информация. Междувременно обаче Белгия предприе доста солидни мерки срещу руския шпионаж, а това засилва значението на руската агентура в Бон, тъй като намиращите се там руски шпиони навярно навярно не са следени толкова активно от чуждите тайни служби. Ще рече, че те могат да се движат по-спокойно и да се срещат с информатори, разясняват разследващите журналисти от WDR, NDR и ЗЦ.

"Пътуващи агенти"

Това, което е особено важно: ако тези „пътуващи агенти“ бъдат разкрити, не е задължително да се стигне до дипломатически сътресения, тъй като те не са действали там, където са официално акредитирани като служители на посолството. В този смисъл Москва използва една международна вратичка.

Явно поддържането на източници в чужбина е станало още по-важно за Русия – особено за целите на шпионската дейност в Германия. Според източници от службите по сигурността акредитираният дипломатически персонал в Австрия, например, явно играе важна роля в операциите в Германия. Виена не се включи в масовото експулсиране на служители от посолствата – досега от Австрия са изгонени едва осем руски шпиони. А се предполага, че само във Виена действат до 100 руски шпиони, акредитирани като дипломати, пишат още WDR, NDR и ЗЦ.

Още: Взривове и дронове в АЕЦ Запорожие: МААЕ редактира оценката си за ситуацията

 

Източник: Дойче веле

Осъдена "министърка на Крим" отива да се бие в Украйна, за да се спаси от 10 г. затвор (СНИМКА)

Десетки гръцки F-16 "почти сигурно" отиват в Украйна, може и гръцки Mirage 2000

Китай може доста лесно да определи кой ще спечели в Украйна

Посегнаха на най-свидното: Украински дрон удари завод за спирт в Русия (СНИМКА)

Русия нанесе по-сериозни щети на енергийната мрежа на Украйна сега, отколкото през зимата на 2022-23 г.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

"Помощта за Украйна се бави твърде много": Зеленски поиска по-силно ангажиране на Запада във войната (ВИДЕО)

Губернатор на Харковска област: Водят се сражения за всяка къща близо до руската граница

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 21.05 - Какви са плановете на Русия за Харков?

Заради загубите: Москва нареди на "Газпром" да не плаща дивиденти

2 години откакто получихме заповед да предадем "Азовстал": Ексклузивни СНИМКИ от преговорите с руснаците

Заради Раиси: Папа Франциск изрази съболезнования на върховния аятолах

Руснак си боядиса косата в жълто и синьо, отнесе глоба от съда в Москва (СНИМКА)

Легитимен президент ли е все още Зеленски?

Арест за капитана на кораба, блъснал моторна лодка в Дунав

Руски ракетоносец е под водата след удар с ракети ATACMS: Втори източник го твърди

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа