"Лукойл" се съгласи да продаде италианска рафинерия

10 януари 2023, 05:38 часа 6912 прочитания

Руският нефтен гигант "Лукойл" съобщи, че е постигнал сделка за продажба на рафинерията си в Сицилия на базиран в Кипър фонд, като се очаква одобрение от италианското правителство.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 27.06.25 - Европейският съвет осъди руските бомбардировки над граждански обекти

Още: Украйна удари Брянск в Русия, складове за горива са в пламъци (ВИДЕО)

Рафинерията ISAB, която е една от най-големите в Европа, беше застрашена от прекратяване на дейността си поради ембаргото на ЕС върху вноса на руски суров петрол по море в условията на инвазия в Украйна, което влезе в сила на 5 декември.

Това накара Рим да постави миналия месец рафинерията под временен държавен надзор, за да избегне нейното затваряне и да гарантира енергийните доставки.

„Лукойл” се стреми да продаде обекта на G.O.I. Energy, подразделение на фонда ARGUS New Energy Fund, който е договорил партньорство със стоковия гигант Trafigura за експлоатация на комплекса.

Още: Сватбата на столетието: Джеф Безос и Лорън Санчес пристигнаха във Венеция

Още: Германският парламент удължи мисията на Бундесвера в Косово

"Планира се сделката да приключи до края на март 2023 г. при изпълнение на определени условия, включително получаване на необходимите одобрения от компетентните органи, по-специално от италианското правителство", заявиха от „Лукойл”.

Рафинерията е обект на така наречените разпоредби за "златната акция", които позволяват на италианското правителство да налага условия за закупуване на стоки и услуги, считани за стратегически важни за страната.

Тя има годишен капацитет за рафиниране на 10 млн. тона суров петрол и осигурява около 20 % от нуждите на Италия, пише БГНЕС.

ОЩЕ: Министър: "Лукойл Нефтохим" вече е прехвърлила дейността си в България

Още: Заради опасност от пожари: Скопие забранява движението в горските територии

Още: Урсула фон дер Лайен пада заради ковид ваксините на Pfizer? Готви се вот на недоверие в ЕП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес