"Най-тежките санкции досега": ЕС ще удари Русия в координация със САЩ

08 юли 2025, 14:49 часа 3026 прочитания

След като не успяха да одобрят 18-ия пакет от санкции срещу Русия поради съпротивата на Унгария и Словакия, страните от Европейския съюз се очаква да финализират споразумението тази седмица. Това заяви украинският вицепремиер Олга Стефанишина на 7 юли. Понеже приемането на наказателни мерки изисква единодушно одобрение на 27-те държави от блока, дори едно вето може да попречи на изпълнението им. В края на юни обаче посланиците на ЕС не одобриха пакета от санкции поради възражения от страна на Будапеща и Братислава.

Още: Пълно спиране на руския петрол и газ в ЕС: Фицо, изглежда, е получил еврогаранции

Защо Унгария и Словакия бяха против?

Европейската комисия предложи 18-ият пакет от санкции срещу Русия да включва наказателни мерки срещу руските газопроводи "Северен поток", банките, които участват в заобикалянето на вече наложените санкции, и руската военна промишленост. Европейската комисия предложи също така да се намали таванът на цените на руския петрол от 60 на 45 долара за барел - стъпка, която засега обаче е отложена, защото е част от по-широка инициатива, тази на Г-7, а там съгласие няма най-вече заради САЩ.

Снимка: Виктор Орбан и Роберт Фицо, Getty Images

"Ние, заедно със Словакия, предотвратихме приемането на 18-ия пакет от санкции", заяви тогава унгарският външен министър Петер Сиярто. "Направихме това, защото в този случай на страните от ЕС, включително на Унгария и Словакия, щеше да бъде забранено да купуват руски природен газ и евтин руски суров петрол".

По-рано словашкият премиер Роберт Фицо заплаши, че ще наложи вето на предстоящия 18-и пакет от санкции. Страната му е изключително зависима от вноса на руски газ, петрол и други енергийни продукти и той настоява за специално отношение на Брюксел спрямо Братислава. Фицо заяви във Facebook, че ще блокира допълнителни санкции, освен ако ЕС не намери "реално решение на кризисната ситуация, пред която Словакия ще се изправи след пълното спиране на доставките на газ, нефт и ядрено гориво от Русия": Пълно освобождаване от руския нефт и газ: Чистата енергия на ЕС е по-добрият вариант от нова геополитическа авантюра.

Украйна с нова информация: ЕС ще постигне споразумение

"Според моята информация европейските страни все пак ще постигнат споразумение тази седмица по 18-ия пакет от санкции, заедно със Словакия и Унгария", каза украинският вицепремиер Стефанишина пред местната телевизия ICTV. "Заслужава да се отбележи, че по време на предишния период, когато се вземаше решението за 17-ия пакет, Унгария не гласува за това решение до последния ден".

За разлика от унгарския министър-председател Виктор Орбан, който последователно се противопоставя на санкциите и военната помощ за Украйна, Словакия досега не се е опитвала да блокира новите мерки на ЕС.

Още: САЩ отмениха санкциите, блокиращи строителството на унгарска АЕЦ

"Без радикално политическо лидерство в Европейския съюз ще бъде много трудно", каза Стефанишина и предупреди за бъдещи заплахи за вето от страна на отделни държави членки, цитирана от Kyiv Independent.

Докато ЕС настоява за допълнителни ограничения срещу Москва, Съединените щати не са налагали нови санкции на Русия от встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп през януари. В Сената има готов законопроект на републиканеца Линдзи Греъм, който включва 500% мита за държави, които купуват руски петрол, газ и други продукти. Той не е гласуван, но има подкрепата на мнозинство от над 80 представители, твърди самият Греъм. Последната информация е, че според него президентът на САЩ е склонен към тази стъпка: 500% мита за руски петрол и газ: Тръмп е съгласен, твърди сенатор Греъм (ВИДЕО).

Снимка: iStock

Франция: ЕС ще наложи "най-тежките санкции" досега

ЕС ще въведе "най-строгите санкции, наложени (на Русия) през последните три години" в координация с американските сенатори, заяви междувременно френският външен министър Жан-Ноел Баро в телевизионно интервю на 7 юли.

"Путин вече не напредва на фронта и сега се ограничава до обстрелване на жилищни райони с безпилотни самолети и ракети. Това води до многобройни жертви сред цивилното население. Това трябва да спре", заяви Баро на фона на отказа на руския диктатор да приеме прекратяване на огъня.

Още: Русия разшири списъка с ултиматуми, за да има мир в Украйна

"Тази (война) не може да продължава, тя трябва да спре. За да постигне това, в координация с американските сенатори, Европа се готви да въведе, въз основа на френските предложения, най-строгите санкции, които сме налагали през последните три години", каза френският топ дипломат. "Те директно ще изчерпят ресурсите, които позволяват на Владимир Путин да продължи войната си", добави Баро, цитиран от TF1.

Сенатор Линдзи Греъм междувременно заяви: "Оценявам усилията на президента Тръмп да сложи край на кръвопролитията в Украйна, но за това са необходими желаещи партньори. Украйна каза „да“ на прекратяването на огъня и на всички искания за преговори, докато Путин продължава да игнорира усилията за мир. Време е да дадем на Тръмп повече инструменти за прекратяване на войната. Очаквам Сенатът да придвижи двупартиен законопроект за санкциите, насочени срещу Русия и нейните поддръжници, с президентска дерогация, за да се увеличи максимално влиянието на Тръмп. Законопроектът вече има 85 съвносители и те продължават да се увеличават. Време е да спрем убийствата".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес