По време на изказването си в Давос президентът на Северна Македония определи Западните Балкани като слабо място в европейската архитектура за сигурност, тъй като по думите му са обект на кампании за влияние от страна на Русия.
Още: Напук на Навроцки: Полша удължи престоя и помощта за украинските бежанци
Още: Тръмп наруши кралския етикет на два пъти при срещата с крал Чарлз Трети (ВИДЕО)
Президентът Стево Пендаровски заяви по време на Световния икономически форум, че режимът на Владимир Путин в продължение на години се опитва да провокира хората в региона, съобщи „Гардиън“.
„През последната около година руските фалшиви новини, пропаганда и хибридни заплахи не са се засилили“, обясни Пендаровски, „тъй като русия е изцяло заета с противодействието на западния алианс, заради войната в Украйна. Но вместо това местните участници - някои от които не са съвсем доволни от мирните споразумения, постигнати през 90-те години - вършат тази работа вместо тях“.
Пендаровски казва, че по негова преценка, ако Русия се опита да отклони вниманието на Запада от Украйна, то регионът на Западните Балкани е по-податлив на риск, отколкото балтийските страни.
Още: Въвеждат безплатни ясли за деца на семейства с ниски доходи в Испания
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.09.25 - Какво ще включва следващия пакет санкции срещу Русия?
Пендаровски добави: „Струва ми се, че така наречената "слаба точка" в цялата паневропейска архитектура за сигурност в момента, освен Украйна, разбира се, на фона на тази опасност от страна на Кремъл, са Западните Балкани."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Над 100 земетресения за 48 часа разлюляха гръцкия остров Кефалония
Още: "Таймс": Великобритания ще признае палестинската държава през уикенда
Пендаровски допълни, че според него Съединените щати трябва да обърнат повече внимание на ситуацията в региона.