Полша и САЩ обсъждат сключването на дългосрочен договор за доставка на американски газ, съобщи полският президент Анджей Дуда в интервю за агенция РАР.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Сред основните теми, които ще обсъди в четвъртък с американския си гост Доналд Тръмп полският лидер включи и „въпроса за енергийната сигурност, включително бъдещ договор за с американска компания за доставка на втечнен природен газ” (ВПГ).
„Първите доставки вече бяха реализирани. Те бяха пробни. В нашия терминал за ВПГ в Швиноуйшче пристигна всичко, което показва, че това е възможно. В сегашния момент работим за сключване на дългосрочен договор”, каза президентът Дуда.
На 7 юни от САЩ в Полша беше доставена първата партида ВПГ, което Варшава нарече исторически и преломен момент. Тази стъпка ще засили позициите на Полша в преговорите с руския доставчик „Газпром”, който остава най-големият вносител на газ в страната, смятат експерти.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Полша използва 15 млрд кубични метра газ годишно, информира БГНЕС. Една трета от този обем тя добива самостоятелно на своя територия, а останалото получава от чужбина. Миналата година Полша се възползва от услугите на алтернативни доставчици и закупи от Русия само 8 млрд кубични метра ВПГ, а останалото осигури от германската борса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Газовият терминал в Швиноуйшче позволява на Варшава да получава ВПГ по море от всяка точка на света. Мощността на терминала е 5 млрд кубични метра, но тя може да бъде разширена до 7,5 млрд кубични метра.
Експлоатацията му започна в края на 2015 година, като Полша получава малки количества ВПГ от Катар.