Президентът на Кипър е решил да спре преговорите за обединение на острова

07 октомври 2014, 17:02 часа 11288 прочитания 0 коментара

Президентът на Кипър Никос Анастасиадис е взел решение да замрази процеса на преговори за обединение на острова. Решението идва в отговор на плановете на Турция да проучва залежи на петрол и природен газ във водите, в които кипърското правителство вече е издало разрешителни за проучвания на някои компании, предадоха ТАСС и Асошиейтед прес.

Още: Напрежението между Русия и Естония расте, нова руска шпионска база срещу НАТО, в Армения крещят "фашисти" на руснаците (ВИДЕО)

Още: Върнаха самолет, след като пътник с халюцинации се опита да влезе в пилотската кабина

Говорителят на кипърското правителство Никос Христодулидис заяви, че днешното решение е резултат от онова, което той окачестви като "провокативни" и "агресивни" действия на Турция. Според него те нарушават суверенните права на Кипър и международното право, информира БТА.

Президентът на Кипър е взел решението след консултации с лидерите на парламентарните партии.

Говорителят на кабинета не каза кога преговорите може да се възобновят, а допълни, че всяко решение ще бъде вземано в зависимост от развоя на събитията.

Още: Глас от Полша: Европа не може да покаже на Путин къде зимуват раците. Тръмп поне има идея

Още: Италиански министър към Макрон: Слагай каската и отивай да се биеш в Украйна

Турция обяви, че ще прави проучвания за залежи на петрол и природен газ край южните брегове на Кипър. Там в момента проучвания осъществява консорциум, съставен от италианската компания Ени (Eni) и южнокорейската Когаз (Kogas).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес